Pandémia Covid-19 uvrhla do chudoby viac ako 100 miliónov detí

0
Pandémia Covid-19 uvrhla do chudoby viac ako 100 miliónov detí

10.12.2021 (Webnoviny.sk) – Najväčšia celosvetová kríza pre deti počas 75-ročnej histórie UNICEFu.

Pri príležitosti 75. výročia od svojho založenia UNICEF varuje, že pandémia COVID-19 predstavuje krok späť vo všetkých rozvojových programoch pre deti. Viac ako 100 miliónov ďalších detí bolo v jej dôsledku uvrhnutých do chudoby

Detský fond UNICEF už 75 rokov neúnavne pracuje na ochrane práv všetkých detí bez rozdielov na celom svete a zlepšovaní ich životov.

UNICEF je nezastaviteľnou silou, ktorá je zmenou pre životy detí na celom svete.

Od založenia UNICEFu po skončení 2. svetovej vojny sme vždy stáli v prvých líniách všetkých humanitárnych kríz, ozbrojených konfliktov a prírodných katastrof. Bez ohľadu na rozsah krízy, odpovedáme na všetky výzvy, dostávame sa na hranice svojich možností a pomáhame miliónom detí rozvíjať sa a napredovať. Prostredníctvom partnerstiev a vášne pre inovácie pôsobíme vo viac ako 191 krajinách a teritóriách na celom svete.

Pandémia COVID-19 zasiahla do životov detí v doteraz nevídanej miere a stala sa najhoršou krízou pre deti na celom svete počas celej 75-ročnej existencie UNICEFu.

Správa UNICEF Zabráňme stratenej dekáde: Ako zvrátiť devastujúce následky pandémie COVID-19 na životy detí a mladých ľudí vysvetľuje, aké sú dopady pandémie na desaťročia trvajúci rozvoj a progres v programoch pomáhajúcim zlepšovať životy detí na celom svete. Tieto sa týkali chudoby, zdravia, prístupu k vzdelaniu, výživy, ochrany detí a mentálneho zdravia. Správa varuje, že takmer dva roky po vypuknutí pandémie sa spôsobená kríza naďalej prehlbuje, zvyšuje sa chudoba a nerovnosti v sociálnom postavení, čo ohrozuje práva detí v dosiaľ nepoznaných rozmeroch.

„Počas našej histórie UNICEF pomáhal vytvárať lepšie a zdravšie prostredie pre deti na celom svete s obrovským úspechom,” hovorí Výkonná riaditeľka UNICEF Henrietta Fore. „Avšak tieto víťazstvá sú teraz v ohrození. Pandémia COVID-19 je najväčšou hrozbou pre deti za posledných 75 rokov. Počet detí, ktoré zaspávajú hladné, nechodia do školy, žijú v chudobe či sú nútené do detských manželstiev neustále narastá. Naopak počet tých detí, ktoré majú prístup k zdravotnej starostlivosti, očkovaniu, dostatočnej výžive a základným službám neustále klesá. A tak sa v čase, kedy by naše pohľady mali smerovať vpred, vraciame späť.”

Správa uvádza, že v dôsledku pandémie sa viac ako 100 miliónov ďalších detí ocitlo pod hranicou mnohorozmernej chudoby, čo predstavuje nárast o 10 % od roku 2019. To predstavuje takmer dve deti každú sekundu od polovice marca 2020. Správa tiež varuje, že bude veľmi ťažké dostať sa aspoň na predchádzajúcu úroveň – dokonca aj v tom najlepšom prípade bude trvať 7 – 10 rokov, kým sa detskú chudobu podarí dostať na úroveň spred pandémie.

Už aj pred pandémiou takmer jedna miliarda detí nemala prístup ku všetkým z týchto základných potrieb: k vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti, streche nad hlavou, výžive, pitnej vode a toaletám. Toto číslo neprestajne narastá, s neustále sa prehlbujúcimi rozdielmi medzi deťmi z chudobných a bohatých rodín, pričom tie najzraniteľnejšie sú aj najviac zasiahnuté. Správa ďalej uvádza:

na vrchole pandémie nechodilo do školy viac ako 1,5 miliardy žiakov a študentov kvôli národným lockdownom. Školy boli v prvom roku pandémie zatvorené takmer počas 80% času trvania prezenčnej výuky
takmer 13% mladých ľudí vo veku 10 – 19 rokov trpí nejakou poruchou mentálneho zdravia. Do októbra 2020 bolo v dôsledku pandémie pozastavených 93 % programov pre mladých ľudí na podporu mentálneho zdravia.
v dôsledku pandémie sa do konca desaťročia môže uskutočniť ešte 10 miliónov detských sobášov
počet detí, ktoré musia pracovať, stúpol celosvetovo na 160 miliónov, čo predstavuje nárast o viac ako 8 miliónov za posledné štyri roky. Ďalším 9 miliónom detí hrozí, že budú musieť začať pracovať do konca roka 2022 v dôsledku neustále sa zvyšujúcej miery chudoby
na vrchole pandémie viac ako 1,8 miliardy detí žilo v 104 krajinách, kde poskytovanie služieb prevencie proti násiliu a poskytovanie ochrany bolo vážne ohrozené alebo prerušené
50 miliónov detí je ohrozených najťažšou formou podvýživy, a toto číslo by sa podľa odhadov mohlo zvýšiť o ďalších 9 miliónov do konca roka 2022

Okrem pandémie správa varuje aj pred ďalšími faktormi, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre detské práva. Celosvetovo žije 426 miliónov detí – čo je takmer 1 z 5 – v krajinách ohrozených neustále sa zhoršujúcim ozbrojeným konfliktom. To si vyberá vysokú daň na civilnom obyvateľstve a najťažšie zasahuje deti. Pre ženy a dievčatá to predstavuje najvyššiu mieru rizika spojeného so sexuálnym násilím počas ozbrojených konfliktov. Potreba humanitárneho zásahu je v 80 % prípadov spôsobená prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom. A navyše, viac ako 1 miliarda detí – čo predstavuje viac ako polovicu všetkých detí na svete – žije v krajinách s extrémne vysokou mierou rizika dopadov klimatickej zmeny.

Veľmi zlá kombinácia ozbrojeného konfliktu, klimatickej zmeny a pandémie COVID-19 prehlbuje humanitárne krízy na celom svete, zvyšuje sa nerovnosť a my sa vzďaľujeme cieľom ochrany práv dieťaťa a napĺňaniu Cieľov udržateľného rozvoja. Preto je nevyhnutný nový prístup k zvládaniu kríz:

Hlad je na vzostupe. Jedna desatina svetovej populácie – asi 811 miliónov ľudí – v roku 2020 bola ohrozená hladom. A hlad, ktorý by už mal byť súčasťou minulosti, opäť rastie.
Posledných 10 rokov bolo najteplejších v histórii záznamov a počet humanitárnych kríz spôsobených zmenou klímy sa za posledných 30 rokov strojnásobil. Tieto krízy majú neproporcionálny dopad na najzraniteľnejšie deti a ich rodiny – ohrozuje ich potravinová neistota, nedostatok pitnej vody, čo ich núti opúšťať svoje domovy. Následne sa zvyšuje riziko
Viac ako 400 miliónov detí dnes žije v oblastiach s nedostatkom alebo s extrémnym nedostatkom pitnej vody. To sa bude pravdepodobne zhoršovať, keďže klimatická zmena so sebou prináša časté a vážne obdobia sucha, nedostatok vody, nepravidelné medziročné zrážky, kontamináciu a zvýšený tlak na existujúce zdroje vody.
Viac vysídlených detí ako kedykoľvek predtým. Za minulý rok bolo násilne vysídlených z ich domovov viac ako 82 miliónov ľudí. 42 % z nich boli deti. Hlavnými príčinami vysťahovalectva boli prírodné katastrofy spôsobené klimatickou zmenou, nedostatok pitnej vody a ozbrojený konflikt.
Vojna má na životy civilistov vrátane detí devastačné následky. Núti celé rodiny opúšťať domovy, množia sa útoky na deti vrátane civilnej infraštruktúry kritickej pre ich prežitie.

Svet dnes čelí mnohovrstvovej kríze – pandémia COVID-19, klimatická zmena, sociálne a ekonomické problémy, zvyšujúca sa chudoba a prehlbujúca sa nerovnosť. Dotýka sa nás to všetkých, avšak najťažšie sú zasiahnutí tí najzraniteľnejší – deti. Riešenie máme vo svojich rukách.

S každým problémom prichádza nová príležitosť. UNICEF pomohol znova vybudovať lepší svet z ruín 2. svetovej vojny a dnes je naším cieľom zabezpečiť svetové zotavenie z krízy zvyšovaním investícií do programov rozvoja pre deti. Našich 75 rokov skúseností zúročíme najmä zasadzovaním sa za plnenie súčasných priorít, ktorými sú vakcíny a zdravotná starostlivosť pre všetkých, vzdelanie pre všetkých, investovanie do podpory mentálneho zdravia a zmierňovanie následkov klimatickej  zmeny. V našej práci budeme naďalej neúnavne pokračovať, pre každé dieťa.

PANDÉMIA NÁM ZNEMOŽNILA OSLAVU 75. VÝROČIA, A TAK SLOVENSKÝ UNICEF PRE VÁS PRIPRAVIL PÚTAVÚ ON-LINE KONFERENCIU: „POMOC CHUTÍ PO ARAŠIDOCH“

Ako pomohla UNRRA (predchodca UNICEFu) v Československu našim starým a prastarým rodičom? A ako v jej misii už 75 rokov pokračuje UNICEF? Mária Sliacka, výkonná riaditeľka UNICEF na Slovensku si po desiatich rokoch na humanitárnych misiách vyzula túlavé topánky a spolu so slovenskou tenistkou Annou Karolínou Schmiedlovou vás bude sprevádzať konferenciou, počas ktorej sa určite nudiť nebudete. Vôňa a chuť arašidového masla sa budú šíriť počas hodiny rozhovorov, príbehov pomoci, zaujímavých videí a informácií zo sveta humanitárnej pomoci. A prečo práve arašidy? Špeciálna terapeutická výživa na báze arašidov totiž dokáže robiť zázraky v životoch podvyživených detí a v priebehu 6-8 týždňov im pomôže vyliečiť sa. A arašidové maslo chutnali už aj naši starí a prastarí rodičia, ktorým ho po 2. svetovej vojne priviezla UNRRA.

Slovenská nadácia pre UNICEF, SlovakAid, PureNuts a SAMO Europe vás vítajú na on-line konferencii k 75. výročiu UNICEF: „POMOC CHUTÍ PO ARAŠIDOCH.“

POZRITE SI ON-LINE KONFERENCIU

O UNICEFe

je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.

Informačný servis

Viac k témam: Chudoba, COVID-19, Detský fond UNICEF, Kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandémia Covid-19 uvrhla do chudoby viac ako 100 miliónov detí © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie