Pandémia preriedila vzťahy, páry sa rozchádzali kvôli jednotvárnosti a rozdielnym názorom

0
Pandémia preriedila vzťahy, páry sa rozchádzali kvôli jednotvárnosti a rozdielnym názorom

Počas pandémie ostali zrazu ľudia doma. Mali tak možnosť pozrieť sa úplne zblízka na svoje najintímnejšie vzťahy. A mnohí sa ich rozhodli ukončiť.

Hannah začala pochybovať o svojom vzťahu, keď sa jej priateľ rozhodol, že s ňou nebude bývať počas pandémie. Randili dva a pol roka, ale nebývali spoločne. Teraz mali na výber: buď sa nebudú vidieť celé týždne, alebo nonstop 24 hodín 7 dní v týždni. On sa rozhodol pre prvú možnosť. „Najprv som sa cítila neisto žiť takto oddelene,“ spomína Hannah. Priatelia ju však ubezpečili, že je len prirodzené nechcieť spolu žiť v takýchto stresujúcich podmienkach. „Obaja sme veľmi mladí, máme okolo 20 rokov, a tak som viac neriešila a ostali sme žiť oddelene, iba s našimi rodinami.“

Hoci sa dohodli, že budú pravidelne spolu komunikovať, Hannah si rýchlo všimla, že sa od seba navzájom vzďaľujú. Dni boli stále rovnaké, robili sme tie isté nudné veci a aj rozhovory boli dosť suchopárne a fádne,“ vysvetľuje. Začali sa hádať o všetkom, najmä o politike. „Cítila som sklamanie z reakcií vlády na danú situáciu, ale on si nerobil starosti. To, čo ma osobne zasiahlo, boli moji priatelia, ktorých sa Covid bytostne dotýkal.“ Po šiestich týždňoch zistili, že sotva spolu prehovorili.

Hannah si uvedomila, že jej priateľ jej nechýbal. Oveľa viac jej chýbali priatelia.

Pár sa rozišiel cez telefón, pretože to bolo jednoduchšie ako videohovor. „Nechcela som, aby ma videl plakať. Vlastne som uprednostnila rozchod takto v separácii, pretože som bola schopná sama jasne premýšľať. Dokonca som nebola ovplyvnená ani svojou rodinou,“ hovorí Hannah.

Riziko krátkodobosti vzťahov

Podľa prieskumu organizácie Relate zameranej na podporu vzťahov, nie je situácia, akú zažila Hannah, nezvyčajná. V apríli takmer štvrtina párov (23%) uviedla, že má problémy vo vzťahoch. Údaje ukazujú, že 8% ľudí si uvedomilo, že je potrebné vzťahy ukončiť. Dokonca sa toto percento zvýšilo na 15% u osôb vo veku od 25 do 34 rokov. Psychoterapeutka Gin Lalli hovorí, že to môže byť spôsobené „novosťou“, resp. krátkosťou týchto vzťahov. Podľa nej staršie páry sú spolu oveľa dlhšie a ustáli už mnohé búrky. Najmä, ak už čelili ťažkostiam ako napr. prepustenie z práce, hospodársky pokles, smrť blízkej osoby. Sú tak lepšie pripravené čeliť ďalším krízam.

Lalli zdôrazňuje, že koronavírus viac narušil životy mladých ľudí. Ľudia vo veku 20 a 30 rokov trávia veľa času skúmaním svojich vlastných záujmov a skúseností. Sú zvyknutí často chodiť von, veľa času venujú cestovaniu, takže táto nová situácia bola pre nich šokom.

Bežná realita prekvapila

„Mala som cca 30-ročnú klientku, ktorá už bola pár rokov vydatá a myslela si, že je veľmi šťastná. Zosobášili sa, pretože sa cítili pripravení a prišlo im to ako logický ďalší krok vo vzťahu. Ona a jej partner žili bohatým spoločenským životom mimo domu.“

Keď však boli doslova donútení byť spolu neustále, uvedomila si realitu bežného života a zistila, že toto ona nechcela. „Bolo to ako nahliadnutie do dôchodku a bolo mi zle z toho, čo som videla.“

S nedostatkom podnetov zvonka im rýchlo došli témy, o ktorých sa mohli rozprávať. Kým ona bola spoločenským typom, jej partnerovi nevadilo byť len tak doma. Ona si až v tomto čase uvedomila ich rozdielnosť a rozhodla sa ukončiť tento vzťah skôr, ako si spoločne založili rodinu.“

Prečítajte si aj: Štastná a spokojná žena znamená spokojné okolie, ale aj ako sa vyhnúť premotivovanosti

Rozličné pohľady na rodinu

Kríza v mnohých prípadoch prehĺbila už existujúce napätie. Angela, ktorá má 50 rokov, sa už dlho predtým snažila vyrovnať s rodinou svojho partnera. Obaja mali už dospelé deti z predchádzajúcich vzťahov. Dcéra jej partnera mala problémy s užívaním návykových látok. Angela nie je spokojná, ako sa tento problém rieši, resp. nerieši. Hoci dcéra ukradla peniaze pri rôznych príležitostiach, jej partner je nie ochotný s tým niečo robiť. A taktiež má rozvetvenú rodinu, čiže nemali čas budovať ich spoločný vzťah.

Počas pandémie ich rodina jej partnera nemohla navštevovať a vzťah sa tak mohol zlepšiť. Prestávka ju však prinútila uvedomiť si, že ich postoje k rodinnému životu boli veľmi odlišné. „Milujem svoju rodinu, ale tiež si vážim svoju nezávislosť a čas pre seba. On stále miluje svoju rodinu a považuje za zábavné, keď robia neporiadok alebo sú divokí. Jednoducho pre vnúčatá nie sú žiadne pravidlá. Taktiež nie je ochotný dohovoriť svojej dcére, čo je pre nás veľký problém.“

Keď sa obmedzenia začali uvoľňovať, Angela sa obávala návratu k chaosu a rozhodla sa nájsť nové miesto na bývanie. Steve akceptoval jej rozhodnutie odsťahovať sa a ona dúfa, že budú môcť nanovo vybudovať ich vzájomný vzťah, ak budú žiť oddelene od jeho rodiny. „Ak budeme len sami dvaja, budeme šťastnejší,“ hovorí Angela.

Rôzne štýly výchovy

Peter Saddington, poradca a psychosexuálny terapeut, hovorí, že pandémia zvýraznila rozdiely v postojoch k rodičovstvu a rodinnému životu. „Pre ľudí, ktorí majú deti žijúce doma, byť stále spolu znamená, že zrazu nepretržite vidia štýl výchovy druhej osoby. „Mal som jedného pána, ktorý chodil do poradne, pretože mali odlišný prístup k rodičovstvu. Začiatkom roka sa pozitívne posunuli, ale pandémia bola pre nich príliš náročná. Nedokázali sa dohodnúť na ničom, čo nakoniec viedlo k ich rozdeleniu.“

Práca ako výhovorka

20-ročnej Julie pandémia ukázala, ako málo sa jej partner vkladá do rodinného života. Hoci jej dcéra sa narodila už pred tromi rokmi, on nechal všetku zodpovednosť na Julie. Prácu používal ako výhovorku a nikdy nepomáhal. „Pred pandémiou som vedela, že niečo nie je v poriadku, ale stále som si hovorila, že každý pár prechádza aj ťažkými obdobiami, a že je normálne, ak sa muži niekedy správajú zle.

Keďže jej partner už nemusel riešiť dlhé denné dochádzanie, očakávala, že sa veci zlepšia. On však stále neprejavoval záujem tráviť spoločne čas s Julie alebo ich dieťaťom. K situácii nepomohla ani skutočnosť, že Julie patrila k vysoko rizikovej skupine, takže sa musela veľmi chrániť. Partner teda musel prevziať väčšiu zodpovednosť napríklad za nákupy a to ho ešte viac hnevalo. Nakoniec sa rozhodla zavolať svojim rodičom, aby po ňu prišli. Julie to stále v sebe spracováva, ale vie, že z dlhodobého hľadiska urobila správne rozhodnutie pre seba aj pre dcéru.

Pred pandémiou bolo ľahké pripísať problémy vo vzťahoch hektickému tempu života. Avšak odstránenie externých vplyvov ako je napríklad dlhé dochádzanie za prácou mnohým objasnilo ich vzťahy.

Strata sexuálnej iskry

Rozprával som sa s jedným párom bez detí, ktorý už nejaký čas riešil sexuálne problémy,“ hovorí Saddington. „Tvrdili, že kvôli práci nemajú na seba čas.“ Počas pandémie si však obaja uvedomili, že práca nebola nikdy problémom. Už sa viac fyzicky nepriťahovali a boli natoľko zaneprázdnení, že si to vôbec neuvedomovali.

Komplikované maskovanie nevery

Pandémia taktiež skomplikovala krytie nevery. Zrazu nechodíte do práce alebo von s priateľmi, takže tajné hovory alebo sms sú oveľa očividnejšie. Jedna žena odhalila pomer svojho muža práve počas pandémie. Jeho priateľka netušila, že on bol ženatý a začala ho podozrievať, keď sa s ňou zrazu nemohol stretávať. Nakoniec sa jej podarilo spojiť sa s jeho ženou a zistila, čo sa deje.

Prečítajte si, aké dve veci dnešná žena od muža naozaj chce

Aké páry prežili                             

Kým mnohé páry sa rozpadli, Saddington a Lalli tvrdia, že iné vzťahy svoje puto navzájom ešte viac spojili. Väčšina vzťahov však neostala tými istými. Páry, ktoré túto situáciu zvládli, vedia spolu komunikovať a vzájomne si rozumejú. Taktiež je zosúladená vízia ich spoločnej budúcnosti. Zároveň však dodávajú, že trávenie času 24/7 s jednou osobou nie je veľmi zdravé, bez ohľadu na to, ako silný je vzťah.

„Väčšina párov, ktoré pandémiu zvládli, mali nastavené nejaké základné pravidlá, ako napr. poskytnúť druhej osobe priestor, ak ho potrebuje. Čim istejšie sa niekto cíti vo vzťahu, tým ľahšie takéto situácie zvládne,“ dodávajú odborníci.

Zdroj: https://www.theguardian.com

Foto: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie