NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN Správy Svet

Pápež František odsúdil paradox hladu a obezity vo svete a vyzval na zmeny životného štýlu

Sita
Share

Pápež František vyzval na zmeny životného štýlu a stravovania s cieľom vyriešiť paradox, v rámci ktorého ľudia v niektorých regiónoch sveta trpia podvýživou, zatiaľ čo iní bojujú s obezitou.

V stredajšom posolstve pri príležitosti Svetového dňa potravy František kritizoval “prekrútený vzťah medzi jedlom a výživou“, z ktorého obvinil mentalitu svetovej ekonomiky “profitovať za každú cenu“.

Pápež poznamenal, že zatiaľ čo obezita bývala problémom rozvinutého sveta, spôsobuje stále väčšie problémy aj v chudobnejších krajinách, čo vedie k väčšiemu počtu prípadov cukrovky, problémov so srdcom, a dokonca anorexii či bulímii.

Podľa neho možno proti tomu bojovať pestovaním životného štýlu, ktorému dominuje “umiernenosť, abstinencia, sebaovládanie a solidarita“.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na SlovenskuPrečítajte si aj článok o tom, že obezita už nie je len problém USA

Čo je obezita?

Obezita, tučnota (lat. obēsus – tučný; ob- = okolo, edere = jesť) alebo adipozita je nadmerné ukladanie energetických zásob v podobe tuku z rôznych príčin. Dochádza k nej, ak je príjem energie väčší ako výdaj. Príčinou je najčastejšie kombinácia väčšieho energetického príjmu, nedostatku pohybu, dedičných vplyvov, psychických vplyvov a spôsob výživy v detstve – tzv. primárna obezita. Zriedkavo ju spôsobuje iné ochorenie, napr. endokrinologické choroby, psychické ochorenie – napr. depresia, bulímia, vrodené choroby alebo lieky.

Pre belošskú európsku populáciu je podľa kritérií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) definovaná indexom telesnej hmotnosti (body-mass index, BMI) vyšším ako 30. Pre ázijskú a pacifickú populáciu je obezita definovaná BMI vyšším ako 25, niekedy ako 27. Hodnota BMI v rozmedzí 25 – 30 u belošskej európskej populácie je označovaná ako nadváha. (zdroj: Wikipédia)

Zaujíma vás vaše zdravie? Príďte na našu konferenciu v Košiciach, kde si môžete zmerať nielen percentuálny podiel tuku, ale absolvovať mnohé iné testy.

Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František odsúdil paradox hladu a obezity vo svete a vyzval na zmeny životného štýlu © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X