Pápež František sa rázne po pochybení svojho predchodcu sľubuje spravodlivosť pre obete zneužívania

21.1.2022 (Webnoviny.sk) – Pápež František v piatok sľúbil, že poskytne spravodlivosť obetiam sexuálneho zneužívania duchovnými. Učinil tak deň po tom, ako bola zverejnená dlho očakávaná správa o sexuálnom zneužívaní v mníchovskej diecéze. Nemecké úrady zároveň vyzvali na ďalšie vyšetrovanie týchto skutkov.

Spomenutá správa priniesla záver, že emeritný pápež Benedikt XVI. nekonal v štyroch prípadoch zneužívania detí v čase, keď bol v 70. a 80. rokoch minulého storočia arcibiskupom v nemeckom Mníchove.

Advokátska kancelária, ktorá správu vypracovala, uviedla, že Benedikt dôrazne popiera akékoľvek pochybenie. Vo dvoch prípadoch vyšetrovanie vyčíta postup súčasného arcibiskupa Reinharda Marxa, ktorý patrí k spojencom pápeža Františka.

Splní záväzok

František podotkol, že „cirkev s Božou pomocou splní záväzok dosiahnuť spravodlivosť v prípade obetí zneužívania zo strany svojich členov“. Pripomenul, že nedávno aktualizoval vatikánske normy na riešenie prípadov zneužívania, aby boli efektívnejšie.

Arcidiecéza si vypracovanie správy objednala u advokátskej kancelárie Westpfahl Spilker Wastl pred takmer dvoma rokmi s cieľom preskúmať zneužívanie v rokoch 1945 až 2019, a taktiež to, či cirkevní predstavitelia v týchto prípadoch postupovali správne.

Tisíce zneužitých

Bývalý pápež Benedikt XVI., občianskym menom Joseph Ratzinger, pôsobil ako arcibiskup v Mníchove v rokoch 1977 až 1982, kým sa stal vedúcim vatikánskej Kongregácie pre náuku viery.

Dovedna v štyroch prípadoch sme dospeli k záveru, že vtedajší arcibiskup, kardinál Ratzinger, môže byť obvinený z pochybenia,“ uviedol jeden z autorov správy Martin Pusch.

V roku 2018 iná správa vypracovaná cirkvou dospela k záveru, že v rokoch 1946 až 2014 duchovní v Nemecku zneužili najmenej 3677 ľudí. Viac ako polovica obetí mala nanajvýš 13 rokov a takmer tretina boli miništranti.

Fotogaléria: Pápež František

Viac k témam: Arcibiskup, Sexuálne obťažovanie, Sexuálne zneužívanie, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František sa rázne po pochybení svojho predchodcu sľubuje spravodlivosť pre obete zneužívania © SITA Všetky práva vyhradené.