Výbuch metánu v bani na Sibíri zabil 52 ľudí, záchranárom sa podarilo objaviť preživšieho

26.11.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. novembra, 11:47

Banské nešťastie na Sibíri si vyžiadalo životy 52 baníkov a záchranárov. Niekoľko hodín po tom, čo v uhoľnej bani Listvjažnaja v Kemerovskej oblasti vybuchol metán a zahltil ju toxický dym z následného požiaru, záchranári našli 14 tiel. Pátranie po ďalších 38 museli pre vysokú koncentráciu metánu a oxidu uhoľnatého zastaviť.

Tlačové agentúry Tass a RIA-Novosti s odvolaním sa na predstaviteľov záchranných služieb informovali, že už neexistuje šanca na nájdenie živých ľudí. Nemenovaný predstaviteľ regionálnej samosprávy neskôr pre agentúru Interfax uviedol, že na otravu oxidom uhoľnatým zahynulo 52 ľudí.

Napriek zlým prognózam sa však podarilo v piatok z bane vytiahnuť živého záchranára. Gubernátor Kemerovskej oblasti Sergej Civiľov v komunikačnej aplikácii Telegram uviedol, že ho previezli do nemocnice. Nezvestných zostáva 31 ľudí. Podľa gubernátora Civiľova je momentálne veľmi nepravdepodobné, že nájdu ďalších preživších.

Druhé najhoršie nešťastie v histórii

V bani bolo vo štvrtok ráno, keď výbuch dymom zaplnil ventilačný systém, 285 ľudí. Záchranári vyviedli na povrch 239 baníkov, z toho 49 bolo zranených, a našli aj 11 tiel. Neskôr podľa médií zomrelo šesť záchranárov, ktorí hľadali baníkov v odľahlej časti bane.

Nešťastie v bani Listvjažnaja je najhoršie v Rusku od roku 2010, keď dva výbuchy metánu a požiar zabili v bani Raspadskaja v Kemerovskej oblasti 91 ľudí. Regionálne úrady vyhlásili trojdňový smútok.

Námestník generálneho prokurátora Dmitrij Demešin sa pre médiá vyjadril, že požiar s najväčšou pravdepodobnosťou vyústil z výbuchu metánu, ktorý spôsobila iskra. Výbuchy metánu uvoľňovaného z uhoľných ložísk bývajú zriedkavé, spôsobujú však najviac úmrtí pri ťažbe uhlia.

Úrady zadržali riaditeľa bane

Ruský vyšetrovací výbor už začal vyšetrovať porušenie bezpečnostných predpisov, ktoré viedlo k tomuto nešťastiu. Vyšetrovatelia už zadržali riaditeľa bane a dvoch vysoko postavených manažérov.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyjadril sústrasť rodinám zosnulých baníkov a nariadil vláde, aby ponúkla všetku potrebnú pomoc zraneným osobám. V roku 2016 zahynulo v Rusku pri sérii výbuchov metánu v uhoľnej bani 36 baníkov.

Po tomto incidente úrady analyzovali bezpečnosť v 58 baniach naprieč celým Ruskom a dve desiatky označili za potenciálne nebezpečné. Baňa Listvjažnaja však v tom čase medzi nimi nebola. Štátny dozorný orgán Rostechnadzor vykonal v apríli inšpekciu a zaevidoval 139 porušení noriem vrátane porušení protipožiarnych predpisov.

Viac k témam: Banské nešťastie, Obete, Požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch metánu v bani na Sibíri zabil 52 ľudí, záchranárom sa podarilo objaviť preživšieho © SITA Všetky práva vyhradené.