Parlament nesúhlasil s väzbou pre Fica, hlasovanie bolo tesné a verejné

0
Parlament nesúhlasil s väzbou pre Fica, hlasovanie bolo tesné a verejné

Parlament nesúhlasil s väzbou pre obvineného poslanca a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica. Z prítomných 150 poslancov ich za hlasovalo 74, proti ich bolo 49, zdržalo sa 19 a nehlasovali ôsmi. 

Celý klub hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) hlasoval za vydanie na väzobné stíhanie s dvomi výnimkami – Katarína Hatráková sa zdržala a Romana Tabák nehlasovala, ale bola prítomná. Klub Sme rodina sa celý zdržal hlasovania. Klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) bol jednotne za súhlas s väzbou. Rovnako boli za aj štyria poslanci Za ľudí.

Katarínu Hatrákovú a Romanu Tabák vylúčili z klubu OĽaNO.

Ešte predtým nebol schválený procedurálny návrh, aby sa hlasovalo tajne. Z prítomných 150 poslancov, za hlasovalo 51, proti ich bolo 94 a zdržali sa piati.

O väzbe mal rozhodnúť súd

V pléne bola na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Keďže prišlo všetkých 150 poslancov, potrebných bolo aspoň 76 hlasov.

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. Namiesto neho by nastúpil náhradník.

Koaličné kluby Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS) majú 86 hlasov. K tomu treba pripočítať štyroch zákonodarcov strany Za ľudí a niekoľko nezaradených poslancov, ktorí boli pôvodne členmi vládnych klubov a zvyknú hlasovať s koalíciou. Klub Sme rodina má 17 poslancov.

Vo vystúpeniach tie isté argumenty

Schôdza o tomto bode programe sa začala vo štvrtok, pokračovala v piatok a aj v utorok. Plénum v utorok 80 hlasmi schválilo procedurálny návrh Michala Šipoša (OĽaNO), ktorý predkladal v mene troch poslaneckých klubov, že sa bude rokovať aj po 19:00, teda aj noci.

Nakoniec sa však podvečer na poslaneckom grémiu dohodlo, že prihláseným rečníkom prepadne poradie, rozprava sa ukončí a hlasovať o osude Fica sa bude v stredu o 17:00.

V rozprave vystupovali takmer výlučne poslanci strany Smer-SD a na každého rečníka vo faktických poznámkach reagovalo aj vyše 20 spolustraníkov. Vo vystúpeniach opakovane zaznievali tie isté argumenty. Debata sa tak predlžovala. Koaliční poslanci sa do diskusie zapájajú sporadicky, spravidla reagujú v dvojminútových faktických poznámkach.

Pôvodne písomne prihlásení do rozpravy

Do rozpravy sa prihlásili za poslanecké kluby Anna Zemanová (SaS), Ľuboš Blaha (Smer-SD) a aj ďalších 33 poslancov. V pléne ďalej postupne vystupujú Juraj Blanár (Smer-SD), Juraj Šeliga (Za ľudí), Ján Podmanický (nezaradený), Jana Vaľová (Smer-SD), Ladislav Kamenický (Smer-SD), Richard Takáč (Smer-SD), Peter Pellegrini (nezaradený), Ľubomír Vážny (Smer-SD), Jaroslav Baška (Smer-SD), Dušan Muňko (Smer-SD), Milan Mazurek (nezaradený), Viliam Záhorčák (Smer-SD), Ján Richter (Smer-SD), Vladimír Fajč (Smer-SD), Miroslav Žiak (SaS), Vladimír Baláž (Smer-SD), Dušan Jarjabek (Smer-SD), Anton Stredák (Smer-SD), Boris Susko (Smer-SD), Peter Šuca (Smer-SD), Jozef Habánik (Smer-SD), Marián Saloň (Smer-SD), Maroš Kondrót (Smer-SD), Jozef Valocký (SaS), Martin Nemky (Smer-SD), Stanislav Kubánek (Smer-SD), Augustín Hanbálek (Smer-SD), Marián Kéry (Smer-SD), Denisa Saková (nezaradená), Richard Raši (nezaradený), Matúš Šutaj Eštok (nezaradený), Dušan Galis (Smer-SD) a Robert Fico (Smer-SD).

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament nesúhlasil s väzbou pre Fica, hlasovanie bolo tesné a verejné (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie