Parlament nezvolil predsedníčku Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Poslanci NR SR v stredu v tajnom hlasovaní nezvolili predsedníčku Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Kandidátkami sú Zuzana Dlugošová a Monika Filipová.

Ani jedna z nich nezískala súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov. Voľba sa preto zopakuje vo štvrtok o 11. hodine.

Advokátka Zuzana Dlugošová, ktorá pôsobila aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, počas svojho vystúpenia pred výberovou komisiou začiatkom júna uviedla, že úrad chce budovať ako dôveryhodnú inštitúciu.

„Chcem, aby verejnosť začala vnímať, že oznamovanie protispoločenskej činnosti nie je donášanie, ale správna vec,“ vyhlásila. Prvou vecou, ktorú by mal nový úrad vykonávať, je podľa nej osveta a informačná kampaň o význame boja proti korupcii.

Úradníčka z ministerstva vnútra Monika Filipová, ktorá je aktívna v občianskom združení Dobrý úradník, si za svoj hlavný cieľ stanovila obsadenie úradu profesionálmi.

Za dôležitú považuje osvetu o význame oznamovateľov korupcie, „že to nie je niekto negatívny, kto sa snaží robiť napriek“. Dodala, že medzi jej priority bude patriť spolupráca s občianskym sektorom alebo so zahraničnými inštitúciami.

Na základe zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca, sa zriadil Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti so sídlom v Bratislave.

Úrad má dohliadať predovšetkým na to, aby oznamovatelia korupcie neboli perzekvovaní nadriadenými, napríklad prepustením zo zamestnania.

Viac k témam: NR SR, Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament nezvolil predsedníčku Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti © SITA Všetky práva vyhradené.