Domov Správy Parlamentné voľby v Bulharsku vyhrala podľa exit pollov strana premiéra Bojka Borisova

Parlamentné voľby v Bulharsku vyhrala podľa exit pollov strana premiéra Bojka Borisova

5.4.2021 (Webnoviny.sk) – Víťazom nedeľňajších parlamentných volieb v Bulharsku je podľa viacerých exit pollov stredopravicová strana GERB dlhodobého premiéra Bojka Borisova. Voľby sa všeobecne považovali za referendum o doterajšom premiérovi po niekoľkých mesiacoch protivládnych protestov.

Socialisti na druhom mieste

Demonštranti obviňovali jeho vládu zo spolupráce s oligarchami, neschopnosti bojovať proti korupcii a chudobe a zreformovať justičný systém.

Podľa štyroch exit pollov strana GERB skončila na prvom mieste so ziskom približne 25 percent hlasov.

Na druhom mieste sú opoziční socialisti so 17 percentami a tesne za nimi nová strana ITN (Je aj taký národ), ktorú vedie televízny moderátor Slavi Trifonov.

Myšlienka o vláde expertov

Borisov vo vyhlásení na Facebooku vyzval svojich oponentov, aby spojili sily a demonštrovali politickú stabilitu Bulharska.

Naznačil pritom myšlienku vytvorenia vlády expertov, ktorú by podporovala rozsiahla parlamentná väčšina.

Politickí analytici však predpokladajú, že v záujme vytvorenia životaschopnej koalície budú potrebné niekoľkotýždňové vyjednávania a nevylučujú možnosť ďalších volieb.

Viac k témam: parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlamentné voľby v Bulharsku vyhrala podľa exit pollov strana premiéra Bojka Borisova © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version