“Pre ženy je dosť ťažké nájsť si partnera a tie, u ktorých libido klesá len pomaly, nastáva obdobie sexuálnej frustrácie,” hovorí sexuálna koučka Silvia Obernauer.
Akčná Silvia má za sebou vydanie niekoľkých kuchárskych kníh, účasť v komunálnej politike, ale momentálne sa venuje sexuálnemu a partnerskému koučingu a intímnemu životu seniorov.
V rozhovore nám prezradila:
- prečo ju zaujala téma intimity v seniorskom veku,
- aké semináre pre ženy vedie a čo sa tam môžu ženy naučiť,
- čo si myslí o internetových zoznamkách,
- na aké erotogénne zóny žien sa často zabúda,
- kde majú muži svoj druhý bod G,
- čo radí dámam, ktoré si chcú nájsť partnera aj po 40-tke.
Z komunálnej politiky ste presedlali na tému partnerského a sexuálneho koučingu. Ako ste sa k tejto, u nás ešte dosť zriedkavej oblasti, dostali?
Popri štúdiu psychológie som sa zamerala na sexuológiu a to hlavne preto, že túto tému riešime s ľuďmi z môjho okolia asi najviac. Hovoriť o svojich traumách v tejto oblasti, o milovaní, intimite, sexe je v našej spoločnosti stále tabu, a potom sa dozviete, že veľa žien nepozná orgazmus, nevedia, akú majú anatómiu ženské pohlavné orgány, o sebauspokojovaní a erotických pomôckach ani nehovorím.
Popritom sme sa dostali do kontaktu s problémom ako riešiť intimitu v seniorskom veku. Staršia generácia má tiež svoje potreby a často sa stáva, že keď sa zmienia o nejakom probléme, okolie ich odsudzuje v zmysle, že starý človek už predsa nesexuje.
Založili ste O.Z. Open Society. Čím všetkým sa toto združenie zaoberá?
Občianske združenie sme založila asi pred 14 rokmi s cieľom pomáhať ľuďom a komunite. Vediem ho s kolegyňou Ali Salko, s ktorou riešime nielen náš pilotný projekt Príjemná jeseň života, ale aj Seminár Umenie pôžitku. Sídlime v Bratislave, v Ružinove a už máme za sebou veľmi úspešné 1. kolo troch na seba nadväzujúcich seminárov, kde sa ženy dozvedeli niečo o sebe, niečo o tom, ako potešiť seba, a samozrejme, ako uspokojiť muža.
Nedávno ste napísali projekt Príjemná jeseň života s ašpiráciou na diplomovku, na tému aktívny intímny život senioriek. Prečo vás oslovila práve táto téma? Máte pocit, že ženy seniorky majú záujem o aktívny sexuálny život, ale hanbia sa o tom hovoriť?
Vychádzame z údajov z domovov seniorov, kde je situácia taká, že na 7 žien pripadá jeden muž. Pre ženy je dosť ťažké nájsť si partnera a tie, u ktorých libido klesá len pomaly, a záujem o intímny život je tomu adekvátny, nastáva obdobie sexuálnej frustrácie. Táto generácia je navyše zvyknutá o tejto téme nehovoriť, a preto je potrebné otvárať túto tému veľmi citlivo. Až po získaní dôvery sa dá so seniorkami hovoriť o ich traumách, túžbach a realite v ktorej musia žiť. S kolegyňou Ali Salko chystáme nielen sériu intímnych rozhovorov so seniorkami, ale aj výskum, ktorého výsledky pomôžu urológom, sexulógom a psychiatrom v ich praxi.
Čo si myslíte o internetových zoznamkách? Pre akých ľudí sú ideálne? Je možné nájsť si partnera aj prostredníctvom online zoznamiek?
Hľadať si partnera prostredníctvom online zoznamky je dnes asi najčastejšia forma ako ísť na rande. Výhodou je veľká možnosť výberu, nevýhodou je určite to, že kým nájdete to, čo hľadáte, stratíte veľa času triedením. Aj v tomto prípade platí, že je dobré vedieť koho hľadáte. Po dlhšom neúspešnom hľadaní totiž zvykneme zľavovať z našich kritérií a potom, po pár pokusoch o randenie, zistíme, že to nie je ono.
Táto téma dokonca zaujala vysokú školu, budete sa zaoberať výskumom?
Náš projekt Aktívna jeseň života, v ktorom sa snažíme pomôcť seniorom nájsť svoju
stratenú intimitu, prípadne ju objaviť, zaujala aj vedenie našej Alma Mater, Paneurópsku vysokú školu, fakultu psychológie. Ponúkli nám odbornú garanciu a možnosť kooperovať s odborníkmi na fakulte. Taktiež nám bolo odporúčané zamerať našu špecializáciu týmto smerom a v tomto duchu písať seminárne práce a diplomovku, čo nás veľmi teší. Kvôli zvýšeniu našej rozhľadenosti sa zúčastňujeme seminárov a konferencií zameraných na danú tému. Najnovšie sme sa stali členkami Slovenskej sexuologickej spoločnosti, kde nás radi privítali a tešíme sa vzájomnej spolupráci. Viac sa o nás dočítate na našej webke.
Vašou ďalšou témou seminárov Umenie pôžitku je okrem iného aj bod G a mýty spojené s týmto bodom ženského uspokojenia. Prečo sa najčastejšie hovorí práve o bode G a nie o iných formách ženského uspokojenia? Na čo ste pri svojom štúdiu prišli?
My dokonca hovoríme o 3G. A nie je to internetová sieť (smiech). Z najnovších výskumov vieme, že bod G naozaj existuje, dokonca ich je viac. A všetky tieto body sú vlastne nervové zakončenia patriace klitorisu. Ten totiž nie je len ten malý hrášok, o ktorom sa vie. Je oveľa väčší a jeho neviditeľné časti sú schované v našom lone. Vedieť, kde sú, pomôže pri hľadaní pôžitku. To, ako vyzerá klitoris, kde sú body G, ako ich nájsť a stimulovať, to všetko ženám vysvetľujeme na našich seminároch. Netreba však zabúdať na naše heslo, že orgazmus vzniká v hlave a nie v lone. Preto predohra, sebaláska, atmosféra, dobrá nálada a pohoda sú tak dôležité pre náš pôžitok.
Aké oblasti ženy (alebo ich mužskí partneri) na svojom tele v sexuálnej oblasti zanedbávajú a nemali by?
Ak sa bavíme o našom tele, netreba zabúdať, že okrem klasických vzrušivých zón ako sú prsia, pery, genitálna oblasť, sú veľmi citlivé aj zátylok, uši, pokožka na krku, bokoch, slabinách, vnútorných stehnách a na mnohých ďalších miestach. Jemné hladkanie, trenie či bozkávanie vie rozprúdiť krv v žilách. Taktiež hlasová odozva na dotyky partnera vie urobiť svoje.
A teraz sa dotknem možno citlivej témy, ale tak ako ženy majú svoje body G, má aj muž svoj druhý bod G a tou je prostata. Malý útvar v tvare lieskovca, ktorý je veľmi citlivý a vie muža priviesť k orgazmu. Veľa pánov to však odmieta, vďaka predsudkom, že zadok je u chlapa tabu. Citlivým prístupom zo strany partnerky a v správnom momente sa však dajú zábrany prekonať a muž môže zažiť nový druh pôžitku.
S akými problémami sa ľudia na vás najčastejšie v rámci koučingu obracajú?
Neverili by ste, ale veľa žien aj po 40-tke príde s tým, že nevie, čo je orgazmus, a že v živote nemasturbovali. Ak žena nepozná svoje telo a nevie, čo ju uspokojí, ostáva už len veriť, že to bude vedieť partner. A ak to nevie ani on, sme tu my. Vypočujeme, porozprávame sa a poradíme ako na to. V Prahe na seminári sme to jednej dáme vysvetlili počas pauzy a tá po 45 rokoch svojho života zažila svoj prvý orgazmus s partnerom. Neexistuje na to manuál. Každý človek je iný a reaguje na iné podnety. Treba komunikovať a skúšať, čo je pre naše telo a myseľ to “orgazmické”.
Ako dlho trvá proces koučovania, po akej dobe dokážete klientom vyriešiť problémy?
Niekomu stačí obedná pauza a niekomu treba na zmenu či pochopenie dlhší čas. Niekedy je dôležité začať riešiť psychické traumy, ktoré ženy zažili. Potom sa môžeme baviť aj o pôžitku. Lebo keď človeka bolí duša, všetko ide ťažko.
Čo býva podľa vás najčastejším katalyzátorom problémov v sexuálnej alebo partnerskej oblasti?
Tak príčin býva viac, ale najčastejšie to je zlá komunikácia, stereotyp, starosti, choroba, alebo klesajúce libido.
A čo, naopak, najviac prispieva k spokojnosti partnerov?
Vedieť si na seba urobiť čas, počúvať jeden druhého, dať mu najavo, že je pre nás dôležitý a príťažlivý, empatia a to všetko vedie k vytvoreniu intimity, ktorá je pre milovanie (a nehovorím o sexe pre zábavu) veľmi dôležitá.
Čo pokladáte na vašej práci za najťažšie a z čoho máte najväčšiu radosť?
Najťažšie je asi neniesť si problémy klientov domov, ale na to si s kolegyňou Ali Salko
robíme psychoterpiu navzájom. A radosťou je samotná práca, my ju proste milujeme. Určite nás však napĺňa to, že sme niekomu pomohli a priniesli mu do života opäť radosť. Máme radi ľudí, radi sa s nimi rozprávame, riešime ich starosti a potom to navzájom spolu konzultujeme. Sexuológia je zaujímavý vedný odbor a vie pomôcť ľuďom užívať si pôžitky.
Aké tri rady by ste dali ženám po 40-tke alebo ešte starším dámam, ktoré hľadajú nového partnera?
Milé dámy, vek nám dáva skúsenosti, sebavedomie a nadhľad. Starajte sa o seba, milujte sa také aké ste a naučte sa prijímať všetky dostupné pôžitky. Život je tu a teraz!