Poslanci rozhodnú o zrýchlene výhodách pre zaočkovaných, riešia aj kolúznu väzbu (naživo)

0
Poslanci rozhodnú o zrýchlene výhodách pre zaočkovaných, riešia aj kolúznu väzbu (naživo)

23.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. júla 14:38

Poslanci zasadli do lavíc aj počas letných prázdnin a v rámci 35. schôdze na nich čaká približne desiatka bodov.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v pléne informoval, že v piatok budú poslanci rokovať do 22:00 a schôdza má ďalej pokračovať v sobotu 24. júla od 9:00 až do úplného prerokovania všetkých bodov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest pred parlamentom, polícia použila aj slzný plyn (fotografie)

V úvode schôdze si poslanci uctili pamiatku bývalého ministra školstva, europoslanca a poslanca za Slovenskú národnú stranu (SNS) Jaroslava Pašku, herca Milana Lasicu a choreografa Juraja Kubánku.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Do poslaneckej lavice zasadol Martin Fecko (OĽaNO) a Michal Luciak (Za ľudí). Fecko, ktorého vláda 14. júla odvolala z funkcie štátneho tajomníka agrorezortu, nahradil Rastislava Jíleka (OĽaNO). Fecko listom z 8. júla oznámil agroministrovi Samuelovi Vlčanovi (OĽaNO), že sa vzdáva k 15. júlu tejto funkcie.

Luciak v pléne nahradil Vieru Leščákovú (Za ľudí). V stredu 21. júla ho vláda odvolala z postu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti. Vyhovela tak návrhu ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorá ešte minulý týždeň pripustila, že Luciak by sa mohol vrátiť do Národnej rady SR (NR SR) ako poslanec.

Podľa medializovaných informácií je vnímaný ako člen Kolíkovej „krídla“ v strane Za ľudí a kritik šéfky strany Veroniky Remišovej.

Zaočkovaní majú mať výhody

Poslanci prerokujú aj novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Jej cieľom je podľa ministerstva zdravotníctva, ktoré právnu úpravu predložilo, zabezpečiť ústavne súladnú možnosť využitia takzvaných digitálnych očkovacích preukazov (GreenPass) v rámci vnútroštátnych spoločenských a právnych vzťahov.

Viac o téme: Koronavírus

Navrhovanou novelizáciou sa má upraviť možnosť Úradu verejného zdravotníctva SR reflektovať GreenPassy, respektíve zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení. Vláda zároveň navrhuje, aby parlament novelu prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

O výhodách pre zaočkovaných bude parlament rokovať zrýchlene. Národná rada SR v piatok schválila návrh vlády, aby sa poslanci novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. Zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 by mali mať po novom viac slobody napríklad pri vstupe do prevádzok či na hromadné podujatia.

Úrad verejného zdravotníctva SR bude môcť reflektovať zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení. Zohľadnenie dobrovoľného zaočkovania pri prijímaní opatrení, respektíve povoľovaní istých služieb zaočkovaným, musí byť podľa rezortu upravené primárne zákonom.

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Plénum sa má venovať aj novele zákona o verejnom obstarávaní. Návrhom sa podľa dôvodovej správy sleduje dosiahnutie štyroch hlavných cieľov.

Ide o zrýchlenie a zjednodušenie postupu verejného obstarávania; revidovanie národnej úpravy z pohľadu rozsahu transpozičnej povinnosti vo vzťahu k smerniciam EÚ; zrýchlenie procesu aj z pohľadu uplatňovania práv dotknutých záujemcov, uchádzačov, účastníkov a iných osôb a zlepšenie kontroly verejného obstarávania prostredníctvom automatizácie zadávania a vyhodnocovania zákaziek a zabezpečenia efektívneho zberu a analýzy údajov o cenách.

Novela Trestného poriadku

V druhom čítaní je novela Trestného poriadku od ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Kľúčovú zmenu predstavuje zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby. Kolúzna väzba podľa novely bude môcť trvať aj dlhšie ako päť mesiacov, ak sa zistí, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám, alebo prostredníctvom iných osôb.

Rovnako to platí pre prípad, keď sa vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin spáchaný organizovanou skupinou, pre trestný čin spáchaný zločineckou alebo teroristickou skupinou, pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, alebo pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie.

Ďalšou zmenou má byť zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby.

Viac k témam: COVID-19, kolúzna väzba, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, rokovanie NR SR, Trestný poriadok, zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci rozhodnú o zrýchlene výhodách pre zaočkovaných, riešia aj kolúznu väzbu (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu