Petra Vlhová zažila svoj najlepší rok v kariére, stala sa nielen majsterkou sveta

Fotogaléria: Petra Vlhová

30.12.2019 (Webnoviny.sk) – V podaní Petry Vlhovej to nebol bezchybný happyend súťažného roka, ale piate miesto v obrovskom slalome a druhé v slalome počas uplynulého víkendu v rakúskom Lienzi sú dôkazom pretrvávajúcej príslušnosti k absolútnej svetovej špičke.

Ambiciózna Liptáčka má za sebou najlepší rok nielen vo svojej kariére, ale v celej histórii zjazdového lyžovania pod Tatrami. Reč čísel vraví, že v roku 2019 zverenkyňa Livia Magoniho absolvovala 24 súťažných vystúpení na zasnežených svahoch.

Jagavý komplet z Aare

Z 19 pretekov Svetového pohára vydolovala päť víťazstiev, tri druhé a tri tretie miesta. Na majstrovstvách sveta vo švédskom Aare získala jagavý komplet (1-1-1) a k výpočtu jej úspechov v odchádzajúcom roku treba pridať aj dve víťazstvá v pretekoch nižšej kategórie Európskeho pohára na domácom snehu v Jasnej.

Čo sa týka úspešnosti v jednotlivých disciplínach, Petra po prvý raz dosiahla lepšie výsledky v obrovskom slalome ako slalome. V „obráku“ sa Vlhová stala majsterkou sveta a pridala aj triumf v pretekoch SP v Maribore a Špindlerovom Mlyne.

Po jednom víťazstve pridala v slalome, paralelnom slalome aj v tzv. mestských pretekov v paralelnom slalome. To všetko sa odrazilo v troch druhých miestach v sumáre Svetového pohára 2018/2019. Druhá bola za Mikaelou Shiffrinovou v boji o veľký glóbus aj o dva malé za slalom a obrovský slalom.

„Súhlasím s tým, že to bol môj najlepší rok v kariére. Moje výsledky v minulej sezóne boli úžasné. Chcem sa v prvom rade poďakovať môjmu tímu, rodičom, priateľovi aj sponzorom. Budem sa snažiť stále dávať zo seba maximum, aby som ešte lepšie jazdila v ďalšej sezóne,“ vravela Vlhová v reakcii na to, že sa stala najúspešnejšou športovkyňou roka na Slovensku.

Operácia aj zápal okostice

Sezónu 2019/2020 nezačala v takej forme ako tú predchádzajúcu. Podpísali sa pod to viaceré zdravotné problémy a s tým súvisiace tréningové manko. Po operácii nosných dutín si neskôr už počas sezóny niekoľkokrát udrela holennú kosť na tom istom mieste a zápasila so zápalom okostice.

Vlhová stále nie je zdravotne v poriadku, preto treba vysoko oceniť, že v šiestich decembrových vystúpeniach v pretekoch SP brala jedno víťazstvo, dve druhé miesta a ani raz neskončila horšie ako piata.

Aj nedávne sviatočné chvíle si v Taliansku u svojho trénera Livia Magoniho spestrila tréningom a podobné to bude aj v posledný deň kalendárneho roka. Opäť ho strávi prípravou vo Vipitene. „Pre mňa je to už normálne, že na Silvestra trénujem a na Nový rok som vždy niekde mimo Slovenska. Už druhého januára cestujeme do Záhrebu, kde bude najbližší slalom Svetového pohára,“ povedala Vlhová pre RTVS.

Vzhľadom na spomenuté problémy neprekvapuje, čo si najlepšia slovenská športovkyňa želá do nového roka. „Je to najmä zdravie. Viem, o čom hovorím. Keď nie ste zdravý, nič nemôžete robiť,“ doplnila Vlhová.

Viac k témam: Svetový pohár v alpskom lyžovaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Petra Vlhová zažila svoj najlepší rok v kariére, stala sa nielen majsterkou sveta © SITA Všetky práva vyhradené.