Písací stôl – základ každej pracovne. Ako ho vybrať?  

Posledné roky sa práca z domu stala pre mnohých samozrejmosťou, a tak tisícky ľudí vymenili kancelárske priestory za svoje vlastné pracovne, obývacie izby alebo kuchyne. Veľkou výhodou pri zariaďovaní pracovne alebo pracovného kúta v domácom prostredí je, že si ho viete zariadiť podľa svojich predstáv.

Pripravili sme pre vás niekoľko dobrých rád, ako správne vybrať písací stôl a k tomu pár tipov naviac.

Faktom je, že v práci, či už doma alebo v kancelárii trávime väčšinu dňa, preto by tento priestor mal podporovať produktivitu, mali by sme sa v ňom cítiť príjemne a čo je veľmi dôležité, mal by mať priaznivé účinky na naše zdravie.

Môže sa zdať, že výberom vhodnej ergonomickej stoličky si zabezpečíme komfort a naše telo nebude trpieť. Avšak výber vhodného písacieho stola je tak isto dôležitý, preto ho netreba podceniť. Práve písací stôl a stolička sú dva kusy nábytku, ktoré vám môžu prácu veľmi spríjemniť alebo naopak ich nevhodným výberom aj znepríjemniť.

Písací stôl vhodný k vášmu typu postavy

Ak už ste si vybrali vhodný stôl vopred bez toho, aby ste ho vôbec videli, neunáhlite sa. Je vhodné si písací stôl v obchode otestovať. Základné pravidlo je, že výška by mala byť taká, aby pri písaní na klávesnici boli vaše ruky rovnobežne so zemou, nohy by mali byť voľne pod stolom a vaše chodidlá položené rovno na podlahe. Ak toto všetko stôl spĺňa, jeho výška je pre váš typ postavy vhodná. Ak nie, hľadajte ďalej.

Písací stôl s dostatočnou pracovnou plochou

Veľký písací stôl znie lákavo, ale pokiaľ máte vyhradený malý kúsok izby, tak to zrejme nebude ten pravý stôl. Naopak, ak máte pracovňu, kam veľký písací stôl poľahky zmestíte, smelo do toho!

Ďalším faktorom je váš pracovný štýl. Potrebujete k svojej práci len počítač a pohár vody alebo okrem počítača je vždy na vašom stole aj množstvo pracovných materiálov? V súčasnej dobe nájdete na trhu aj vysúvacie písacie stoly, ktoré sú skvelou alternatívou, keď máte obmedzený priestor a zároveň potrebu väčšej pracovnej plochy.

Dostatok úložného priestoru

Pokiaľ je váš stôl neustále plný rôznych vecí, či už sú to pracovné materiály prípadne dekorácie ako rodinné fotky alebo váza s kvetmi, bolo by vhodné uvažovať o písacom stole s úložným priestorom alebo o samostatných úložných priestoroch. Úložné priestory môžu byť v podobe zatvorených zásuviek alebo otvorených políc.

Minimalistický štýl nemusí byť len vo vašej obývačke, ale aj v pracovni. Jednoduchý písací stôl a jednoduchá zásuvková komoda dodá pracovni čistý a vzdušný nádych.

Pár tipov naviac, ako si zariadiť ideálny pracovný priestor

Kam umiestniť písací stôl

Ak patríte k tým, ktorí majú veľkú pracovňu, môžete si dopriať luxus a umiestniť stôl do stredu miestnosti. Toto umiestnenie je ideálne aj v prípade, že mávate doma pracovné stretnutia. S písacím stolom v strede miestnosti sa budú vaše návštevy cítiť pohodlnejšie.

Ak sa váš pracovný priestor obmedzuje len na určitú časť miestnosti, ideálne je umiestniť písací stôl do rohu. To zabezpečí, že sa zvyšok izby môže naďalej používať aj na iné aktivity.

Pri situovaní stola je tiež dôležité neumiestňovať ho oproti oknu, aby sa vám dobre pozeralo na monitor počítača.

Ako ozdobiť pracovný stôl

Je veľmi dôležité, aby všetko, čo budete mať na svojom stole, bolo pre vás a vašu prácu podstatné. Obklopte sa vecami, ktoré vo vás evokujú príjemné pocity, motivujú vás v práci, a tým zvyšujú vašu produktivitu. Nechajte sa pri práci inšpirovať obrazmi a plagátmi s motivačnými citátmi, umiestnite na stôl vonnú sviečku so sviežou arómou alebo obľúbený predmet z vašej dovolenky. Práca vám tak pôjde pekne od ruky.

Veríme, že naše rady vás inšpirovali a pomôžu vám zariadiť si vašu pracovňu.

Zdroj foto 1: Prostock-studio / Shutterstock.com

Zdroj foto 2: Shadow Inspiration / Shutterstock.com