Domov Ekonomika Rusko vracia Slovensku úder, vyhostilo troch diplomatov

Rusko vracia Slovensku úder, vyhostilo troch diplomatov

28.4.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 28. apríla, 15:09

Rusko v stredu ohlásilo vyhostenie siedmich diplomatov z troch Pobaltských štátov a Slovenska. Spravili tak v reakcii na vyhostenie ruských diplomatov z veľvyslanectiev v týchto krajinách.

Ruské ministerstvo zahraničia si predvolalo veľvyslancov a nariadilo, aby z Moskvy do týždňa odišli traja diplomati zo Slovenska, dvaja z Litvy, jeden z Estónska a jeden z Lotyšska.

Vzťahy založené na vzájomnom rešpekte

Vyhostenie troch slovenských diplomatov z Ruskej federácie berie minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) na vedomie. Ako povedal na stredajšej tlačovej konferencii, toto rozhodnutie vníma ako recipročný symetrický krok ruskej strany.

„Zároveň ale považujem za dôležité ubezpečiť, že slovenskí príslušníci diplomatických misií po svete, vrátane Ruskej federácie, pôsobia striktne v súlade s medzinárodnými normami a Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch,” ozrejmil Korčok. Minister si želá, aby boli vzťahy s Ruskom založené na vzájomnom rešpekte.

Reakcia na vyhostenie diplomatov

Kroky Moskvy pokračujú v diplomatickom spore medzi Ruskom a viacerými krajinami Európskej únie, ktorý sa začal tento mesiac, keď Česká republika vyhostila viacero ruských diplomatov pre zapojenie ruských špiónov do výbuchu muničného skladu z roku 2014.

Minulý týždeň, zo solidarity s Prahou, Litva vyhostila dvoch ruských diplomatov, zatiaľ čo Estónsko a Lotyšsko nariadili z každej krajiny odchod jedného Rusa.

Slovensko tiež minulý týždeň zo solidarity s Čechmi vyhostilo troch ruských diplomatov, na čo Moskva reagovala v stredu vyhostením rovnakého počtu Slovákov.

Viac k témam: diplomati, medzinárodné vzťahy, Rusko, vyhostenie diplomata
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko vracia Slovensku úder, vyhostilo troch diplomatov © SITA Všetky práva vyhradené.

Žiadne komentáre

Exit mobile version