Plastové tašky budú v Dubaji čoskoro postavené mimo zákona

0
Plastové tašky budú v Dubaji čoskoro postavené mimo zákona

Emirát Dubaj začne vyberať poplatky za plastové tašky a do dvoch rokov ich plánuje postaviť mimo zákona. Vládou riadená Dubajská mediálna kancelária v pondelok oznámila, že poplatok 25 filov (v prepočte 6 centov) začnú vyberať od 1. júla.

Za rozhodnutím sú obavy o životné prostredie. Ako zdôraznila vláda vo vyhlásení, zákaz je nevyhnutný, keďže v dôsledku plastov umierajú ťavy či korytnačky.

Niektoré obchody s potravinami v Dubaji už vyzývajú zákazníkov, aby pri nakupovaní používali tašky na opakované použitie.

Nový poplatok za plastové tašky v Dubaji bude od piatka 1. júla

 Plastová taška na jedno použitie bude stáť 25 filov. Konečným cieľom je do dvoch rokov úplne vyradiť jednorazové plastové tašky. Výkonná rada emirátu uviedla, že poplatok sa bude uplatňovať vo všetkých obchodoch, ako sú obchody s odevmi, reštaurácie, donáškové obchody, obchody s textilom, lekárne a objednávky elektronického obchodu.

Cena 25 fil sa vzťahuje na všetky jednorazové plastové tašky, ktoré sa používajú na prepravu tovaru. Cieľom je povzbudiť všetkých, aby obmedzili nadmerné používanie plastov a konzumovali etickejšie.

Cena plastových tašiek v Dubaji sa bude postupne vyhodnocovať predtým, než sa o dva roky úplne zakážu.

Cesta plastovej tašky

Plastovej taške trvá 400 rokov, kým sa v prostredí rozloží, a tisíce rokov, kým sa zmierni negatívny dopad na životné prostredie. Okrem toho 86 percent mŕtvych korytnačiek nájdených v Spojených arabských emirátoch skonzumovalo plast a 50 percent úmrtí tiav je spôsobených konzumáciou plastových tašiek.

Cena novej plastovej tašky v Dubaji je ďalším krokom k ekologickejšej budúcnosti. 

Zdroj: Webnoviny.sk – timeoutabudhabi.com, Plastové tašky budú v Dubaji čoskoro postavené mimo zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu