Plastový odpad v mori bude čistiť unikátny umelý ostrov

0
Plastový odpad v mori bude čistiť unikátny umelý ostrov

Problémy s rastúcim množstvom plastového odpadu v mori bijú na poplach v rôznych kútoch planéty. Výnimkou nie je ani Stredozemné more. Práve alarmujúca situácia pod jeho hladinou však prináša nádej, že situácia sa postupne zmení k lepšiemu. Prispieť k tomu má aj nový umelý ostrov. 

Podľa nedávno zverejnenej štúdie Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) skončí v Stredozemnom mori necelých 230 000 ton plastov ročne. Umelý ostrov síce znečisťovanie nezastaví, no výrazne môže pomôcť v boji proti tomuto problému. Aspoň tak to vidí architekt Angelo Renna, ktorý stojí za návrhom netradičného projektu.

Európe hrozia čoraz častejšie extrémne suchá, kontinent môžu trápiť až sedemkrát viac

V jednej z najzamorenejších oblastí

Domovom ostrova má byť chránená morská oblasť Pelagos Sanctuary medzi Francúzskom a Talianskom. Tá si tento významný štatút vyslúžila kvôli druhovej rozmanitosti. Pozornosť ale púta aj v negatívnom zmysle. Z vybraných oblastí Stredozemného mora totiž patrí k najviac znečisteným. Problémom je vysoká koncentrácia plastových úlomkov, ktoré sa dostávajú do tela vtákov a vodných cicavcov. Tomu má zabrániť práve ostrov, ktorý plasty zachytí a tým vyčistí časť podmorskej oblasti.

Ako takýto umelý ostrov funguje

Koncept ostrova spočíva v dvoch vzájomne prepojených prvkoch. Kým jeden bude slúžiť ako útočisko pre jednotlivé živočíšne druhy, druhý sa postará o zachytávanie odpadu.

1. Nádoba – Hlbšia nádoba s drevenou konštrukciou sa vyplní pôdou, v ktorej sa zakorení pár stromov. Tie poskytnú útočisko hmyzu a vtáctvu. Na spodnej časti ponorenej pod vodou bude vytvorená umelá reliéfna vrstva, ktorá pri čistení poslúži ako dočasný úkryt pre druhy žijúce pod hladinou.  

2. Čistiaci systém – Súčasťou ostrova bude tzv. kolektor na zbieranie mikroplastov.Pôjde o 3D prvok ponorený 5 m pod hladinou, kde sa podľa štúdií koncentruje najväčšie množstvo odpadu. Kolektor bude mať viacero úrovní priepustnosti, ktoré budú zachytávať jednotlivé plastové úlomky podľa veľkosti.

Ostrov má vďaka schopnosti čistiť a zároveň poskytovať útočisko vybraným druhom prispieť aj k ochrane biodiverzity. Kedy presne sa tak stane, to je ešte otázne. Návrh je zatiaľ v štádiu simulačných testov, ktoré majú potvrdiť jeho schopnosť pomôcť v boji proti plastom. Ak testy prebehnú úspešne, ostrov bude čo najskôr nainštalovaný a spustený do prevádzky.

Hory sú záchranou ľudstva, do polovice storočia bude od vody z hôr závisieť viac ako miliarda ľudí

Zdroj foto: www.pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie