Ústavný súd stopol vyhlášku hygienikov, režim na hraniciach je však podľa Úradu verejného zdravotníctva stále platný

14.7.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. júla 15:35

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje verejnosť, že napriek rozhodnutiu Ústavného súdu SR (ÚS SR) platnosť poslednej vyhlášky k režimu na hraniciach pozastavená nebola. ÚVZ SR to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa úrade Daša Račková.

Viac o téme: Koronavírus

Hoci Ústavný súd SR rozhodol o pozastavení vyhlášky súčasného režimu na hraniciach, jej platnosť môže byť pozastavená až po zverejnení rozhodnutia súdu. Dovtedy tak účinnosť vyhlášky nie je oficiálne pozastavená.

„Zatiaľ teda platia všetky podmienky tak, ako doteraz. Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek,“ uviedla v tlačovej správe Račková. ÚVZ SR dodal, že ľuďom, ktorí majú stanovený termín absolvovania PCR testu odporúča, aby tento termín využili.

Policajné hliadky na hraniciach sú legitímne

Po rokovaní vlády sa k spornej vyhláške vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Policajné hliadky, ktoré vykonávajú kontroly pri vstupe na Slovensko, sú podľa neho na hraniciach úplne legitímne a ich kontroly budú naďalej pokračovať.

„My zatiaľ, ako policajný zbor, respektíve Ministerstvo vnútra konáme v súlade s tou vyhláškou, ktorá je teraz platná. Musíme si počkať na zdôvodnenie Ústavného súdu SR k hraniciam, ktoré zatiaľ nemáme,“ povedal minister vnútra. Dodal, že ak ÚS SR zmení vyhlášku do pôvodného stavu, polícia tomu prispôsobí svoju činnosť. Dovtedy budú kontroly na hraniciach naďalej prebiehať.

Viac k témam: hraničné kontroly, Koronavírus, pandemické opatrenia, režim na hraniciach
Zdroj: Webnoviny.sk – Ústavný súd stopol vyhlášku hygienikov, režim na hraniciach je však podľa Úradu verejného zdravotníctva stále platný © SITA Všetky práva vyhradené.