Bratislavskí mestskí poslanci schválili zmeny územného plánu hlavného mesta

21.10.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 21. októbra 16:15

Bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zastupiteľstve schválili Územný plán hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, zmeny a doplnky 07.

„Návrh bol spracovaný s cieľom aktualizovať celomestskú územnoplánovaciu dokumentáciu v oblasti rozvoja mestských častí, rozšírení možností na obstarávanie územných plánov jednotlivých konkrétnych zón, v oblasti regulácie reklamných stavieb, ako aj v oblasti dopravného vybavenia návrhom nového úseku električkovej trate Pribinova – Košická,” uviedol magistrát.

Návrh nového územného plánu tiež navrhoval doplnenie novej kapitoly v oblasti adaptácie na zmenu klímy so základnými zásadami slúžiacimi na zachovanie prírodného charakteru a reguláciu stavebnej činnosti na území mesta tak, aby boli eliminované dopady klimatických zmien, ako aj doplnenie nových plôch pre nakladanie s odpadmi v súvislosti s novými právnymi predpismi.

Mestské zastupiteľstvo schválilo v rámci zmien a doplnkov aj novú reguláciu reklamných stavieb. „V Bratislave už nebude možné získať stavebné povolenie alebo ohlášku na reklamnú stavbu, ktorú v danej zóne územný plán po novom nepovoľuje,” vysvetlila hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

Reklamné stavby legálne umiestnené podľa doterajších pravidiel neodstránia hneď. „Výrazne sa však obmedzí osádzanie nových reklám a postupne sa bude znižovať počet tých, ktorým vypršia povolenia alebo vzťah k pozemku,” doplnila.

Zastupiteľstvo schválilo tiež pripravovanú dohodu s reklamnou spoločnosťou, vďaka ktorej má z bratislavských ulíc zmiznúť ďalších 195 reklamných plôch. „Či už vďaka konštruktívnym dohodám, alebo podaniami na stavebné úrady a súdy sa nám len počas roku 2021 sa nám podarilo odstrániť 411 reklamných zariadení,” uviedla Rajčanová. Schválený návrh územného plánu obsahuje štyri zóny regulácie, ktoré rešpektujú prirodzené členenie mesta.

Viac k témam: Mestskí poslanci, Územný plán Bratislavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavskí mestskí poslanci schválili zmeny územného plánu hlavného mesta © SITA Všetky práva vyhradené.