Pobaltské štáty žiadajú vysvetlenia a chcú vedieť, prečo prebieha výcvik ruských a bieloruských vojsk

11.2.2022 (Webnoviny.sk) – Pobaltské krajiny predložili prostredníctvom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) formálnu žiadosť o dodatočné vysvetlenia týkajúce sa vojenského výcviku medzi Ruskom a Bieloruskom, ktoré sa koná od 10. do 20. februára. Informuje o tom oficiálny web lotyšského ministerstva obrany.

Estónsko, Litva a Lotyšsko, tri pobaltské štáty, sa rozhodli využiť postupy zakotvené vo Viedenskom dokumente OBSE o znižovaní rizík. Tieto postupy umožňujú účastníckym krajinám konzultovať a spolupracovať navzájom v súvislosti s akýmikoľvek nezvyčajnými a neplánovanými aktivitami ich vojenských síl mimo ich normálnych mierových lokalít.

Neplánovaný vojenský výcvik

Vojenský výcvik ruských a bieloruských vojsk je neplánovaný. Viacerí poprední predstavitelia Moskvy a Minska však verejne vyhlásili, že je doň zapojený značný počet vojakov a vojenského vybavenia.

Pobaltské štáty tvrdia, že vzhľadom na zvyšujúce sa napätie, agresívnu rétoriku Ruska a hromadenie armády v blízkosti ukrajinských hraníc môže nedostatočná vojenská transparentnosť v oblasti výcviku takéhoto rozsahu voči účastníckym štátom OBSE narušiť regionálnu bezpečnosť a opatrenia na kontrolu zbrojenia.

Bielorusko má dva dni na odpoveď

Podľa Viedenského dokumentu má teraz Bielorusko 48 hodín na to, aby odpovedalo na žiadosť a poskytlo odpovede. Ak pobaltské krajiny nebudú spokojné s informáciami poskytnutými v odpovedi a rozhodnú sa zvolať mimoriadne stretnutie na prediskutovanie ich obáv, takéto stretnutie sa uskutoční vo viedenskom ústredí OBSE. Na stretnutí sú oprávnené zúčastniť sa aj ďalšie dotknuté štáty OBSE.

Viac k témam: Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenské cvičenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pobaltské štáty žiadajú vysvetlenia a chcú vedieť, prečo prebieha výcvik ruských a bieloruských vojsk © SITA Všetky práva vyhradené.