Počet nových nezamestnaných v USA klesol tretí týždeň v rade, zamestnalo sa šestnásťtisíc ľudí

10.2.2022 (Webnoviny.sk) – Počet nových nezamestnaných v USA, ktorí požiadali o štátnu podporu, klesol už tretí týždeň v rade. Americké ministerstvo práce vo štvrtok informovalo, že počet nových nezamestnaných sa minulý týždeň znížil o 16-tisíc na 223-tisíc z úrovne 239-tisíc v predchádzajúcom týždni.

Štvortýždňový priemerný počet nových žiadateľov o štátne dávky v nezamestnanosti v USA, ktorý zmierňuje volatilitu medzi jednotlivými týždňami, sa zmenšil o 2-tisíc na 253 250.

Pribudlo vyše štyristotisíc pracovníkov

Predtým však päť týždňov rástol, pretože šírenie variantu koronavírusu omikron narušilo činnosť firiem v mnohých častiach USA.

Minulý týždeň americké ministerstvo práce uviedlo, že v januári v ekonomike USA pribudol prekvapujúco vysoký počet nových pracovných pozícií. Zamestnávatelia zvýšili počet pracovníkov o 467-tisíc.

Miera nezamestnanosti stúpla

Ministerstvo zároveň konštatoval, že v novembri a decembri dohromady vzniklo o 709-tisíc nových pracovných miest viac, ako rezort odhadoval.

Miera nezamestnanosti v krajine však aj tak stúpla na 4 percentá z úrovne 3,9 percenta, keďže viac ľudí sa začalo uchádzať o zamestnanie.

Viac k témam: Nezamestnanosť, Trh práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet nových nezamestnaných v USA klesol tretí týždeň v rade, zamestnalo sa šestnásťtisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.