Počet pracovnoprávnych sporov na súdoch vzrástol skoro o tretinu, súvisieť to môže práve s pandémiou

29.4.2021 (Webnoviny.sk) – Za rok 2020 eviduje Analytické centrum Ministerstva spravodlivosti SR nárast počtu podaní na súdy v pracovnoprávnej agende o 28,3 percenta. Ako ďalej rezort spravodlivosti informuje v tlačovej správe, nemožno v tejto súvislosti vylúčiť súvislosť s pandémiou a rastom miery nezamestnanosti.

Kým v januári 2020 nezamestnanosť na Slovensku podľa ministerstva dosahovala 4,98 percenta, v apríli sa počet nezamestnaných zvýšil na 6,6 percenta, čo predstavovalo 177,8-tisíc ľudí bez práce.

Ku koncu roka 2020 sa miera nezamestnanosti ustálila na hranici 7 percent.

„V máji 2020 sa zároveň významne zvýšil aj nápad vecí v pracovnoprávnej agende. Na súdy prišlo 154 pracovnoprávnych žalôb, čo je mesačne najviac podaní za obdobie rokov 2018 až 2020,” uvádza ministerstvo.

Máj minulého roku bol podľa rezortu kalendárny mesiac nasledujúci po najvyššom medziročnom náraste nezamestnanosti v minulom roku, ku ktorému došlo v apríli.

„Možno preto predpokladať, že väčšina žalobných návrhov bude súvisieť s ukončením pracovného alebo obdobného právneho vzťahu medzi účastníkmi,” konštatuje rezort. Ministerstvo dodalo, že v poradí druhý a tretí najvyšší nápad prípadov v sledovanom období zaznamenali v auguste a júni 2020, keď bolo na súdy podaných 145 a 130 pracovnoprávnych žalôb.

Viac k témam: nezamestnanosť, Pandémia, žaloby
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet pracovnoprávnych sporov na súdoch vzrástol skoro o tretinu, súvisieť to môže práve s pandémiou © SITA Všetky práva vyhradené.