Počet pracujúcich dôchodcov stúpa, koľko percent Slovákov si privyrába popri penzii?

Počet ľudí, ktorí sú aj v dôchodkovom veku aktívni a pracujú, narastá. Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, ku koncu minulého mesiaca si popri penzii privyrábalo 257,7 tisíca dôchodcov. Je to o takmer 12 tisíc viac ako v auguste minulého roka.

Nárast aj v minulom roku

„Podobný nárast počtu pracujúcich dôchodcov Sociálna poisťovňa medziročne zaznamenala aj v minulom roku, keď v auguste pracovalo takmer 246 tisíc dôchodcov a v auguste 2017 to bolo 233,8 tisíc dôchodcov,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne.

Ku koncu minulého mesiaca pritom poisťovňa evidovala celkovo 1 milión 329 tisíc starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodcov. Popri dôchodku tak pracuje každý piaty poberateľ jednej z týchto penzií.

Z 257,7 tisíca pracujúcich dôchodcov bolo v auguste tohto roka 152,5 tisíca starobných dôchodcov, 1,7 tisíca predčasných starobných dôchodcov a 103,5 tisíca invalidných dôchodcov.

Prečítajte si aj o tom, v akých šiestich odvetviach sa zarába najviac

Zvýhodnení pri práci na dohodu

Pracovať môžu poberatelia starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku s maximálnym ročným príjmom 2 400 eur a poberatelia invalidného dôchodku.

Dôchodca, ktorý si privyrába na dohodu a jeho príjem je do 200 eur mesačne, je zvýhodnený, keďže sa na tento príjem z dohody nevzťahujú žiadne odvody na sociálne poistenie.

Viac k témam: dôchodca
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet pracujúcich dôchodcov stúpa, popri penzii si privyrába už každý piaty Slovák © SITA Všetky práva vyhradené.