Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika MAGAZÍN

Čo podnikatelia reálne potrebujú?

Zdieľať

Zlepšiť vzdelávanie, očistiť verejný život a znížiť dane a odvody z práce. To sú tri najhlavnejšie požiadavky podnikateľov na politikov, vďaka ktorými sa majú zlepšiť podmienky v ekonomike a spoločnosti od roku 2020.

„Nakoľko sa blížia voľby, je potrebné pripomenúť politickým stranám, aké problémové oblasti našej spoločnosti vnímajú podnikatelia, nakoľko sa zdá, akoby to politickým stranám nebolo zrejmé,“ konštatuje v tlačovej správe Podnikateľská aliancia Slovenska.

Poplatky za vysokoškolské štúdium

Podnikatelia požadujú prispôsobiť vzdelávací obsah a formu výučby, výchovu, vzdelávanie a odmeňovanie pedagógov, ako aj hodnotenie výsledkov vzdelávania potrebám reálneho života. Navrhujú zaviesť možnosť vyberať poplatky za vysokoškolské štúdium spolu so vznikom štipendijného programu.

Prečítajte si aj článok o príčinách zníženia počtu živnostníkov

Aliancia by privítala zásadnú reformu práce prokuratúry, riadenia a práce polície, či posilnenie nezávislosti Úradu inšpekčnej služby.

Medzi ďalšie opatrenia na očistu verejného života patrí aj zavedenie aspoň dvojročného zákazu prechodu z vrcholovej politiky do čelných pozícií nezávislých verejných orgánov, vrátane prokuratúry, silových zložiek alebo justície.

Zrušenie daňových výnimiek

Podnikatelia taktiež od politikov žiadajú rovnú daň z príjmov fyzických a právnických osôb. Výpadky v príjmoch verejných financií by vykryli zlepšeným výberom daní, zrušením daňových výnimiek, obmedzením investičných stimulov len na okresy s najvyššou mierou nezamestnanosti, prípadne zvýšením majetkových a environmentálnych daní.

Medzi desať najdôležitejších opatrení zaradili aj odbúranie byrokracie v podnikaní, uľahčenie podnikania, ozdravenie verejných financií, či sledovanie a zvyšovanie efektívnosti verejného života.

Aliancia taktiež volá po zvýšení transparentnosti, podpore hospodárskej súťaže a otváraní spoločného trhu Európskej únie.

Zdroj: Webnoviny.sk – Podnikatelia žiadajú od politikov lepšie vzdelávanie, očistu verejného života a nižšie dane © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár