Keď niekto príde za mnou a povie mi, že som mu zmenila život, tak ma to napĺňa a som vďačná, že mám taký vplyv,“ hovorí Irena Arsene, rumunská podnikateľka, ktorá vedia firmu Mindit s viac ako 250 inžiniermi. Vízia mindit.io je stať sa partnerom voľby pre inžinierstvo softvérových produktov a ponúkať špecializované tímy podpory pre medzinárodné spoločnosti.
Irina začínala v Rumunsku, ale dnes žije vo Švajčiarsku s dvomi deťmi a naďalej sa venuje svojmu úspešnému biznisu.
V rozhovore nám prezradila:
- ako sa jej podarilo vybudovať takú veľkú spoločnosť,
- aký je postoj k ženám – matkám, ktoré podnikajú,
- čo považuje za svoj najväčší úspech,
- čo by odporučila začínajúcim podnikateľkám.
Môžete nám povedať niečo o Mindit a vašej úlohe generálnej riaditeľky? Ako ste začínali? Aká bola prvá myšlienka vášho podnikania a chceli by ste byť vždy podnikateľkou?
Ak mám povedať, čo ma definuje, tak je to proces učenia. Som taký „life explorer“. Pred desiatimi rokmi som začala robiť HR biznis, ale som inžinierka počítačových vied, od roku 2015 som začala pôsobiť v softvérovom biznise. Mám rada, keď sedím pred počítačom a mám vytvoriť niečo z ničoho. Je to nádherné a zaujímavé. Pre mňa je programovanie úžasné, je za tým veľa kreativity. Rada hľadám potenciál v ľuďoch, ktorí ho sami v sebe nevidia, a veľmi rada ich v tom podporujem. Ak niekoho podporujete, môžete mu zmeniť život. Verím, že nikto nie je dokonalý, že by sme nemali by sme pracovať na svojich slabých stránkach, ale sústrediť sa na tie silné. V tom je rast.
V tridsiatke som už mala krásnu kariéru a dve úžasné deti a uvedomila som si, aký je môj život skvelý, a chcela som aj ostatným k tomuto dopomôcť. Zistila som, že moja silná stránka je v biznise a tiež pomáhať ostatným. Keď niekto príde za mnou a povie mi, že som mu zmenila život, tak ma to napĺňa a som vďačná, že mám taký vplyv.
Ako vznikla vaša spoločnosť?
Založila som ju v roku 2015, Robíme software development, zamestnávame viac ako 250 ľudí, tiež máme HR spoločnosť, čo je úplne iné odvetvie ako IT. Pôsobíme v Švajčiarsku, Nemecku, čiastočne Rakúsku.
Pre mňa je dôležité, že sme jeden tím a nie je to len o tom, že poskytujeme služby. Keď do niečoho vložíte rozum a srdce, vznikne niečo magické. Nie je to len kód. Mení to životy ľudí. Máte nejaké schopnosti, ktoré developujeme. A rozmýšľame, ako ich použijeme. Aby ste vytvorili niečo zmysluplné, musíte do toho vložiť kúsok seba.
Technológie sa rýchlo rozvíjajú, rovnako, ako aj AI. Aká bude podľa vás budúcnosť? Budú ešte potrební programátori?
Stále budú potrební ľudia, ja v AI nevidím hrozby, vidím tam príležitosti. Je to v mindsete, že vidíme možnosti, ktoré umelá inteligencia prináša. Ja v tom vidím príležitosť, že robíme kreatívne a inteligentné riešenia. Niekto žije v minulosti a myslí si, aké to bolo, keď bol mladý, ja mám opačný problém, žijem v budúcnosti. Mala by som si viac užiť súčasnú chvíľu. Ale ja som taká, že vždy snívam. Keď chcem niečo urobiť, tak 80% vecí sa odohráva v mojej mysli a 20% je v tej konkrétnej činnosti.
Nedávno ste na Linkedine uverejnili príspevok, kde píšete že ste „future astronaut“. Mohli by ste nám to bližšie vysvetliť?
Keď som bola malá, chcela som byť astronautka. Začala som s malom meste v Rumunsku, v chudobnej rodine. Zdalo sa, že to je nemožné. Ale nič nie je nemožné. Ľudia hovoria: „The sky is the limit“. Ale pre mňa ani obloha nie je limit.
Som pyšná na svoj rumunský pôvod. Som hrdá na vzdelávací systém, kde som sa veľa naučila. Ale aj vonku je krásny svet a veľa možností. Čím viac sa naučíte a spoznáte, tým viac objavíte. Ľudia sú si podobní. Sú rôzne kultúry, náboženstvá, lokácie, priemysel, ale všetci sa pýtame tie isté otázky: Ako byť lepšia mama, Ako byť lepším človekom… Aký je zmysel môjho bytia? To je tá esencia. Verím tomu, že keď si stanete pár krokov dozadu, a pozriete sa na človeka, vidíte ho celého, a dáva vám to jednotu. Preto by som chcela ísť do vesmíru, aby som videla svet ako jeden celok.
Kladiem si aj existenciálne otázky, čo je zmysel života. S rodinou už dlhšie žijeme v zahraničí, prekonali sme výzvy, a nebolo to úplne jednoduché, že by sme si to len užívali, museli sme prejsť integráciou. Ale to nás zomklo dokopy. Ale potom hľadíte skôr na to, čo vás spája, než na to, čo vás rozdeľuje.
Mám rada ľudí a rada hľadám potenciál v ľuďoch, ktorí ho sami v sebe nevidia a rada ich podporujem.
Žijete vo Švajčiarsku a časť vášho tímu je v Rumunsku, ako pracujete so svojim tímom?
Počas pandémie sme boli tiež takto rozdelení a pracovali sme na diaľku. Máme meetingy, aby sme mali trochu zábavy. Radi sa stretávame na káve a diskutujeme o nápadoch. Mám rada tú výmenu energie, keď sme v jednej miestnosti.
A chýba mi tá energia, keď sme vzdialení. CFO sú prevažne ženy a potom máme veľa mužov, myslím, že to nie je v IT spoločnosti bežné. Medzi ženami menej hovoríme a skôr pracujeme (smiech).
Myslím, že to máte pekne vybalancované. Keď máte len mužov v spoločnosti, je to iné.
Áno, sme komplementárni, a to je dobre. Ak im dáte možnosť, tak ženy vedia byť dobré líderky aj v top manažmente. Rodina je pre mňa veľmi dôležitá. Myslím, že môžete mať obe veci, aj rodinu aj kariéru, keď máte podporu. Musíte mať podporu aj v práci aj doma.
Pre mňa je sloboda, že nemusím pracovať, ale chcem, že si vyberiem prácu, ktorá ma baví. Keď mám pre niečo vášeň, som lepšia mama. Namiesto toho, aby som im rozprávala poučky, v čo veriť alebo aký je svet, ukážem deťom, že keď budú tvrdo pracovať, splnia sa im sny. Vediem ich príkladom a prinášam im tú vášeň. A keď som s deťmi, nie je to preto, že musím, ale že chcem.
Aký je systém v Rumunsku pre matky?
Materská dovolenka je dva roky. Bola som pracujúca matka a myslím, že systém je v poriadku, ale je fokusovaný na matku a nie na rodičovstvo. Je to zakódované v našej kultúre. Je tam cítiť tlak, keď má žena dieťa, dokonca aj v mojej rodine, keď som po troch mesiacoch vracala do práce, tak sa ma sestra pýtala, čo som to za matku.
Paradoxne, otázky prichádzajú zo strany žien. Svojej sestre som povedala, že som najlepšia matka, akú môže moje dieťa mať. Je to o mindsete. Ak máme nejaký hlas a vplyv, musíme o tom vzdelávať ľudí a rozprávať o tom. Musíme o tom hovoriť mladým ľuďom, kolegom a ženám, že keď chcú pomôcť mladej matke, neposúvať ju automaticky k materstvu, ale treba ju podporovať v jej snoch a vášniach a počúvať ju. Vďaka tomu potom bude lepšia matka.
Aké boli najväčšie výzvy, ktorým ste čelili pri budovaní Mindit?
Začali sme z ničoho, dva – tri roky to bolo veľmi ťažké. Každý projekt bol „make it or break it.“ Každý mesiac, keď sme mali na výplaty, tak to bolo veľké víťazstvo. Teraz prechádzame transformáciou, už nie sme malá spoločnosť, sme stredne veľká spoločnosť, potrebujeme nastaviť iné procesy. Ale som z toho nadšená. Všetko stojí na tíme, každý je dôležitý a na jednej úrovni, nemáme hierarchiu. Každý je súčasťou jedného veľkého kvetu a potrebujeme všetkých, aby bol ten kvet krásny.
Verím v budúcnosť našej FIRMY, pretože ju budujeme spoločne. Všetko, čo musím urobiť, je pokračovať v učení, inšpirovať ostatných a podporovať môj tím počas nášho neustáleho procesu rastu.
Nie je podľa vás problém mať veľkú spoločnosť? Nebojíte sa veľkých čísel?
Bola som intelektuálne stimulovaná, že keď budem mať väčší biznis, väčšie čísla, potom budem mať možnosť mať väčší vplyv. Všetky limity sú len také, aké si dáte samy.
Veľa sa učím z transformácie a ak rastiete ako firma, nemôžete sa jej vyhnúť. Je to o radosti, že sa učíte nové veci. Nedávam si limity, a preto ma ani čísla nezaskočia. Mám tú výhodu, že mám možnosť vybrať si.
Čo považujete za doterajší najväčší úspech a prečo?
Celé budovanie biznisu považujem za cestu úspechu. Ale ak mám vybrať jednu udalosť, tak možno to, že som sa stala Inspiring woman of the Year v Ernst and Young. Toto ocenenie som získala na začiatku tohto roka v Rumunsku. Alebo fakt, že už 10 rokov podnikám. Nepotrebujem externú validáciu. Robím to pre to, aby som mala nejaký vplyv. Ale najlepšia vec je, že sa tešíte z tej cesty. Že ľudia vidia, čo robíte, a má to nejaký zmysel.
Keď som si preberala ocenenie, stála som na pódiu ako jediná žena medzi asi dvadsiatimi mužmi a myslela som si, že by tam malo stáť viacej žien. Keby som inšpirovala aspoň jednu ženu, to by som brala ako výhru.
Aké sú vaše rady pre rady pre ženy v podnikaní?
Nerada dávam rady, lebo každý nájde odpovede na otázky sám v sebe. Ale keď sa pozriem na svoju cestu, tak keď som robila veci, ktoré boli pre mňa dôležité a verila som im, tak som to jednoducho nemohla vzdať. Ľudia sa boja povedať, že toto je zmysel môjho života, alebo toto je zmysel môjho podnikania. Treba nájsť svoj zmysel života alebo niečo, čo vás poháňa dopredu, a nevzdať sa. A nezáleží na tom, čo myslia ostatní. Buďte verné samy sebe a stojte si za svojou pravdu a nasledujte svoju vášeň. A možno niektorí od vás odídu, ale iní sa k vám pripoja a potom nájdete krásne veci v týchto ľuďoch, vo svete a samy v sebe.