Polícia v rámci akcie Albus rozložila organizovanú skupinu, ktorá zabezpečovala cudzincom nelegálne pobyty

0
Polícia v rámci akcie Albus rozložila organizovanú skupinu, ktorá zabezpečovala cudzincom nelegálne pobyty

2.4.2021 (Webnoviny.sk) – Polícia rozložila organizovanú skupinu, ktorá pôsobila minimálne od roku 2019 na území Slovenska a zabezpečovala nelegálne pobyty najmä pre občanov Albánska. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

V rámci policajnej akcie pod krycím názvom „Albus“ vykonali policajti v predposledný marcový deň v Banskobystrickom a v Bratislavskom kraji dve domové prehliadky a šesť prehliadok iných priestorov. Počas nich zaistili mobilné telefóny a viaceré listinné dôkazy, ktoré preukazujú páchanie trestnej činnosti.

Organizovaná skupina zaisťovala nelegálny pobyt minimálne pre 50 cudzincov a obohatiť sa mohla minimálne o 50-tisíc eur. Policajti však predpokladajú, že počet cudzincov a aj finančný zisk môže byť oveľa väčší.

Podozriví budú stíhaní na slobode

Bárdyová konštatovala, že siedmich podozrivých vo veku od 34 do 59 rokov obvinili zo zločinu prevádzačstva, za ktoré im hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na dva roky až osem rokov.

Voči pracovníčke matričného úradu bolo vznesené obvinenie aj za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, kde hrozí trest v rozmedzí dva roky až päť rokov. Za falšovanie verejnej listiny jej hrozí trest až do troch rokov.

Obvinený je aj terénny sociálny pracovník, ktorému za falšovanie verejnej listiny hrozí trest odňatia slobody do troch rokov. Všetci budú stíhaní na slobode.

Polícia ozrejmila modus operandi

Hovorkyňa priblížila, že jeden z obvinených mal zaistiť pobyt na území Slovenska pre cudzincov pochádzajúcich najmä z Albánska. Malo ísť predovšetkým o takých cudzincov, ktorí uzatvorili účelové manželstvá s občanmi Európskej únie, a to buď v Maďarsku alebo Albánsku.

„Ďalší obvinení mali zabezpečiť rôzne fiktívne ubytovania, respektíve osoby, ktoré by fiktívne ubytovali občanov tretej krajiny bez ich fyzického ubytovania. Po zabezpečení takéhoto ubytovania boli údaje o ubytovateľoch poskytnuté ďalšej členke organizovanej skupiny, ktorá mala vypracovať ‚čestné vyhlásenia‘ o poskytnutí ubytovania‚“ ozrejmila modus operandi.

Následne na základe sfalšovaných podpisov mala pracovníčka obce v okrese Poltár overovať podpisy. Ďalšia členka skupiny mala za úlohu spracovávať potrebné žiadosti pre cudzineckú políciu, aby si cudzinci mohli zaistiť doklady rodinného príslušníka s právom pobytu na Slovensku. Táto ID kartu tiež umožňuje voľný pohyb po celej Európskej únii. Sprevádzanie cudzincov na cudzineckú políciu mal na starosti ďalší člen.

Viac k témam: cudzinci, domová prehliadka, organizovaný zločin, prevádzačstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia v rámci akcie Albus rozložila organizovanú skupinu, ktorá zabezpečovala cudzincom nelegálne pobyty © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu