Polícia vypratávala známu budovu Liebig 34 v Berlíne, desaťročia ju obývali ľavicoví squatteri

9.10.2020 (Webnoviny.sk) – Berlínska polícia vybavená proti nepokojom začala v piatok vypratávať neslávne známu budovu, ktorú po desaťročia obývajú ľavicoví squatteri. Napokon sa stretla len s pasívnym odporom nelegálnych usadlíkov.

Hovorca polície Thilo Cablitz uviedol, že na vypratanie budovy známej ako Liebig 34 v časti Friedrichshain privolali 1 500 policajtov. Pred budovou stálo obrnené auto a polícia držala prizerajúcich sa ľudí v bezpečnej vzdialenosti.

Keď obyvatelia domu odmietli otvoriť dvere zamestnancovi súdu, aby doručil oznámenie o vysťahovaní, vošla polícia dnu. Niektorých squatterov z vrchnej časti domu vyviedli po hasičskom rebríku, ďalší prinútili políciu vyniesť ich.

Niektorí podporovatelia obyvateľov domu hádzali do policajtov petardy a fľaše, iné protesty boli ale podľa Cablitza pokojné.

Budovu, ktorá sa stala symbolom berlínskej ľavicovej scény, čiastočne okupovali squatteri 30 rokov a bola predmetom mnohých súdnych sporov. Polícia sa pri jej vysťahovaní pripravila na možné násilnosti v meste.

Viac k témam: Liebig 34, squatteri
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia vypratávala známu budovu Liebig 34 v Berlíne, desaťročia ju obývali ľavicoví squatteri © SITA Všetky práva vyhradené.