Polícia zatkla na protestoch voči Lukašenkovi vyše 400 ľudí, tvrdo zasiahla aj proti ženám (foto)

14.9.2020 (Webnoviny.sk) – V uliciach bieloruského hlavného mesta v nedeľu opäť protestovalo vyše 100-tisíc ľudí, ktorí žiadali odstúpenie autoritárskeho lídra Alexandra Lukašenka.

Mnohí v dave, ktorý ľudskoprávna skupina Viasna odhadla na viac ako 150-tisíc, mali plagáty s heslami kritizujúcimi Rusko, odrážajúc obavy z pondelkového plánovaného stretnutia Lukašenka s jeho ruským spojencom Vladimirom Putinom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

Demonštrantov odháňali vodnými delami

Podľa ministerstva vnútra polícia v nedeľu v Minsku zadržala viac ako 400 demonštrantov. Ministerstvo tiež informovalo, že protesty sa konali aj v 16 ďalších mestách, vrátane Brestu, kde polícia proti niekoľkotisícovému davu použila vodné delo.

Bielorusi už vyše mesiaca protestujú proti výsledkom prezidentským volieb, ktoré podľa oficiálnych údajov vyhral Lukašenko s 80 percent hlasov, čo však opozícia považuje za podvod. Počas víkendov ulice Minska pravidelne zaplavuje vyše stotisíc ľudí.

Prezidenti prediskutujú viaceré témy

Putin a Lukašenko by sa mali v pondelok stretnúť v Soči, pričom podľa Kremľa by sa mali zhovárať o plánoch na integráciu a kľúčových obchodných a energetických projektoch.

V sobotu bieloruská polícia tvrdo zasiahla aj proti ženám, ktorých sa na pokojnom proteste v hlavnom meste stretlo asi 10-tisíc, pričom viac ako 70 z nich zadržali.

Viac k témam: policajné násilie, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia zatkla na protestoch voči Lukašenkovi vyše 400 ľudí, tvrdo zasiahla aj proti ženám (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.