NAČÍTAVAM

Type to search

Ekológia MAGAZÍN Zaujímavosti

Polovici piesočných pláží hrozí zánik, čo je príčinou?

Sita
Share

Do konca tohto storočia by mohla na svete zmiznúť až polovica piesočných pláží, varujú vedci. Dôvodom sú pokračujúce klimatické zmeny.

Polovicu pláží zrejme stratíme

Vedci v meste Ispra v Taliansku použili satelitné snímky na to, aby preskúmali, ako sa pláže zmenili za posledných 30 rokov. Zároveň nasimulovali, ako by ich globálne otepľovanie mohlo ovplyvniť v budúcnosti.

“Zistili sme, že do konca storočia bude približne polovica pláží vystavená erózii do viac než sto metrov. Je tak pravdepodobné, že ich stratíme,” uviedol jeden z výskumníkov Michalis Vousdoukas.

Prečítajte si o podnikaní z pláže alebo ako na freelancerský život

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na Slovensku



plaz

foto: pixabay.com

Ohrozenie pláží bude závisieť od nárastu teplôt

Do akej miery budú pláže v ohrození, bude závisieť od toho, o koľko stúpnu priemerné globálne teploty do roku 2100. Vyšší nárast teplôt znamená vyššie hladiny morí, silnejšie búrky a rýchlejšie miznutie pláží.

“Predpokladané zmeny pobrežných línií podstatným spôsobom ovplyvnia tvar celosvetového pobrežia,” z ktorého viac než tretinu tvoria piesočné pláže, napísali autori.

Štúdiu zverejnil v pondelok odborný časopis Nature Climate Change.

Zdroj: Webnoviny.sk – Polovici piesočných pláží hrozí zánik, podľa vedcov za to môžu pokračujúce klimatické zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X