Poľská vláda schválila druhý balík daňových úľav, za prudkým rastom inflácie sú náklady na energie

0
Poľská vláda schválila druhý balík daňových úľav, za prudkým rastom inflácie sú náklady na energie

12.1.2022 (Webnoviny.sk) – Poľská vláda v utorok schválila druhý balík daňových úľav, aby zmiernila dopady vysokej inflácie. Premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že za prudký rast spotrebiteľskej inflácie môžu náklady na energie v dôsledku vysokých cien zemného plynu z Ruska a politiky v oblasti boja proti zmene klímy. K skokovému rastu cien podľa neho prispel aj oživený dopyt po vrchole pandémie koronavírusu.

Daň z motorových palív sa s účinnosťou od februára do júla znižuje z 23 percent na 8 percent. V prípade niektorých potravín daň klesne zo súčasných 5 % na nula percent. Morawiecki apeloval na predajcov potravín, aby v zodpovedajúcej miere znížili svoje ceny a vyjadril presvedčenie, že ľudia v najbližších týždňoch pocítia „pozitívnu zmenu“. Krok bude podľa vlády stáť asi 20 miliárd poľských zlotých a povedenie k zníženiu inflácie o približne 1,5 percentuálneho bodu.

Prvý balík daňových úľav a opatrení na pomoc najhoršie zasiahnutým domácnostiam v objeme 10 miliárd PLN v Poľsku schválili v novembri a účinnosť nadobudli k 20. decembru. V decembri sa medziročná inflácia v Poľsku zvýšila o 8,6 %, čo bol najvýraznejší nárast od novembra 2000.

Viac k témam: COVID-19, Poľská vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľská vláda schválila druhý balík daňových úľav, za prudkým rastom inflácie sú náklady na energie © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie