Poľskí baníci sa zišli pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie, protestovali proti uzavretiu bane Turów

22.10.2021 (Webnoviny.sk) – Zhruba dvetisíc poľských baníkov sa v piatok zišlo pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie (ECJ) na demonštrácii proti jeho rozhodnutiu o uzavretí jednej z hlavných uhoľných baní v Poľsku.

Baníci oblečení v žltých vestách s nápisom „ruky preč od Turówa“ mávali zástavami odborového zväzu Solidarita a kričali, že rozhodnutie súdu je neoprávnené a ohrozuje energetickú bezpečnosť Poľska.

Súd reagoval na žalobu Česka

Demonštranti skandujúci heslo „Turów si nedáme“ na súde zanechali protestný list a následne sa vydali na pochod k českej ambasáde, aby vyjadrili protest proti úlohe, ktorú v kauze zohráva Praha.

„Uzavretie bane by znamenalo veľký nedostatok energie a kataklizmu v poľskej energetickej sústave,“ uviedol pre agentúru AP Jaroslaw Grzesik, šéf odborovej organizácie Solidarita pre baníctvo.

ECJ v máji nariadil Poľsku okamžité zastavenie ťažby hnedého uhlia v bani Turów na hraniciach s Českom a Nemeckom i susednej elektrárne vyrábajúcej asi 7 % poľskej energie.

Súd reagoval na žalobu Českej republiky, ktorá argumentuje, že táto baňa odvádza vodu z obývaných oblastí a má ďalšie negatívne dopady na tamojších obyvateľov.

Poľsko má zaplatiť denné penále

Česi sa tiež obávajú, že plánované rozšírenie ťažby uhlia v Turówe pripraví o vodu obyvateľov obcí na ich strane hranice.

V septembri ECJ rozhodol, že Poľsko musí zaplatiť Európskej komisii denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože ťažbu nezastavilo. Rokovania o urovnaní sporu medzi Českom a Poľskom zatiaľ nepriniesli riešenie.

Čierne uhlie sa podieľa na výrobe 48 % poľskej energie, kým lignit má pri jej produkcii iba 17-percentné zastúpenie. Asi 25 % energie v Poľsku pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Viac k témam: baňa Turów, Baníci, Protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľskí baníci sa zišli pred sídlom Súdneho dvora Európskej únie, protestovali proti uzavretiu bane Turów © SITA Všetky práva vyhradené.