Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Správy Svet

Poľsko nezaplatilo prvú 500-tisícovú pokutu za prevádzkovanie bane Turów, eurokomisia začala Varšave krátiť platby

Zdieľať

19.1.2022 (Webnoviny.sk) – Európska únia začína proces krátenia platieb Poľsku, aby pokryla náklady na pokuty uložené Varšave pre ignorovanie súdneho príkazu na zatvorenie uhoľnej bane. Informoval o tom v stredu hovorca Európskej komisie Balázs Ujvári.

Pokuty za neukončenie prevádzky

Súdny dvor EÚ (ECJ) vlani rozhodol, že Poľsko musí zatvoriť hnedouhoľnú baňu Turów naďaleko hraníc s Českou republikou. V súdnom nariadení dal za pravdu českej vláde, ktorá sa sťažovala, že povrchová baňa odčerpáva podzemné vody z obcí na českej strane a zároveň spôsobuje prašnosť a hluk. Súd tiež nariadil Poľsku platiť pokutu vo výške 500-tisíc eur za každý deň, kým bude pokračovať v prevádzkovaní bane.

Lehota pre uhradenie prvej platby vypršala v utorok a komisia teraz začína voči Poľsku „kompenzačné konanie“, uviedol Ujvári na tlačovom brífingu v Bruseli. Prvá platba podľa neho predstavuje 15 miliónov eur plus 30-tisíc eur na úrokoch.

Poľská vláda odmieta baňu zatvoriť

„To, čo teraz komisia musí urobiť, je určiť vhodnú alebo primeranú platbu, voči ktorej je možné uskutočniť kompenzáciu,“ povedal Ujvári. Hneď, ako sa tak stane, komisia vyrozumie poľské orgány a dá im najmenej 10 dní na vyjadrenie. „A potom komisia odpočíta príslušnú sadzbu od určenej platby,“ dodal hovorca.

Poľská vláda baňu odmietla zavrieť s tým, že je to kľúčové pre zabezpečenie pracovných miest a energetických potrieb krajiny. Argumentovala tiež, že ECJ nemal právomoc uložiť pokutu.

Poľská a česká vláda vedú o spore rokovania, posledné kolo rozhovorov medzi ministerkami životného prostredia oboch krajín však v utorok skočilo bez dohody.

Poľská ministerka Anna Moskwa označila stretnutie vo Varšave za „konštruktívne“. Jej česká rezortná kolegyňa Anna Hubáčková uviedla, že je ešte potrebné prediskutovať nejaké body. Zatiaľ nie je jasné, kedy alebo kde sa uskutoční ďalšie kolo rokovaní.

Viac k témam: baňa Turów, Pokuty, Uhoľná baňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko nezaplatilo prvú 500-tisícovú pokutu za prevádzkovanie bane Turów, eurokomisia začala Varšave krátiť platby © SITA Všetky práva vyhradené.

Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár