Poslanci rozhodnú o výhodách pre zaočkovaných aj kolúznej väzbe (naživo)

0
Poslanci rozhodnú o výhodách pre zaočkovaných aj kolúznej väzbe (naživo)

23.7.2021 (Webnoviny.sk) – Poslanci zasadnú do lavíc aj počas letných prázdnin. V rámci 35. schôdze na nich čaká približne desiatka bodov. Medzi nimi aj novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Viac o téme: Koronavírus

Cieľom návrhu je podľa ministerstva zdravotníctva, ktoré právnu úpravu predložilo, zabezpečiť ústavne súladnú možnosť využitia takzvaných digitálnych očkovacích preukazov (GreenPass) v rámci vnútroštátnych spoločenských a právnych vzťahov.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Navrhovanou novelizáciou sa má upraviť možnosť Úradu verejného zdravotníctva SR reflektovať GreenPassy, respektíve zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení. Vláda zároveň navrhuje, aby parlament novelu prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Naživo: Rokovanie parlamentu

začiatok po 10.00

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Plénum sa má venovať aj novele zákona o verejnom obstarávaní. Návrhom sa podľa dôvodovej správy sleduje dosiahnutie štyroch hlavných cieľov.

Ide o zrýchlenie a zjednodušenie postupu verejného obstarávania; revidovanie národnej úpravy z pohľadu rozsahu transpozičnej povinnosti vo vzťahu k smerniciam EÚ; zrýchlenie procesu aj z pohľadu uplatňovania práv dotknutých záujemcov, uchádzačov, účastníkov a iných osôb a zlepšenie kontroly verejného obstarávania prostredníctvom automatizácie zadávania a vyhodnocovania zákaziek a zabezpečenia efektívneho zberu a analýzy údajov o cenách.

Novela Trestného poriadku

V druhom čítaní je novela Trestného poriadku od ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Kľúčovú zmenu predstavuje zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby. Kolúzna väzba podľa novely bude môcť trvať aj dlhšie ako päť mesiacov, ak sa zistí, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám, alebo prostredníctvom iných osôb.

Rovnako to platí pre prípad, keď sa vedie trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin spáchaný organizovanou skupinou, pre trestný čin spáchaný zločineckou alebo teroristickou skupinou, pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, alebo pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie.

Ďalšou zmenou má byť zavedenie obligatórneho súdneho preskúmavania možnosti nahradiť väzbu inštitútmi náhrady väzby.

Viac k témam: COVID-19, kolúzna väzba, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, rokovanie NR SR, Trestný poriadok, zákon o verejnom obstarávaní
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci rozhodnú o výhodách pre zaočkovaných aj kolúznej väzbe (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie