Útok na Ukrajinu odsudzujú aj samotní Rusi, zadržali stovky protestujúcich ľudí (video+foto)

25.2.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. februára 14:00

Tisíce Rusov vo štvrtok odsúdili inváziu svojej krajiny na Ukrajinu. Na sociálnych sieťach pribúdali výzvy na protesty proti konaniu Kremľa. V 54 ruských mestách, z toho najmenej 957 v Moskve zorganizovali protivojnové demonštrácie, počas ktorých polícia zatkla stovky ľudí.

Ľudia skončili v putách

Ako informoval OVD-Info, nezávislý ruský mediálny projekt zameraný na ľudské práva a boj proti politickému prenasledovaniu, do štvrtkového večera bolo zadržaných 1745 ľudí.

V reakcii na demonštrácie uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, že nespokojní občania „nemajú právo organizovať protestné akcie“ bez požiadania o povolenie. Povedal, že tak nemôžu robiť bez absolvovania riadnych procedúr tak, ako to prikazuje zákon.

Hrozia pokutami či väzením

Ruské zákony vyžadujú od organizátorov veľkých demonštrácií, aby požiadali o povolenie nie viac ako 15 dní a nie menej ako 10 dní pred podujatím. Za protestovanie bez povolenia hrozia vysoké pokuty a v niektorých prípadoch aj odňatie slobody.

Jednotlivci môžu robiť „sólo štrajky“, ale ako pripomína CNN, nie je nezvyčajné, že aj takíto demonštranti skončia v rukách polície. „Akcie s účasťou určitého počtu ľudí, tie zákon jednoducho nepovoľuje. Preto boli proti nim prijaté určité opatrenia,“ povedal Peskov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Peskov uznal, že sú Rusi, ktorí sú proti „špeciálnej operácii“, ako Kremeľ pomenúva inváziu. Skonštatoval, že vláda bude musieť lepšie vysvetliť jej motívy občanom. Tiež naznačil, že viac Rusov je za inváziu ako proti.

„Prezident si vypočuje názory každého a rozumie pomerom tých, ktorí majú iný názor, aj tých, ktorí sú naklonení takýmto nevyhnutným operáciám,” doplnil Peskov.

Viac k témam: Protesty, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Útok na Ukrajinu odsudzujú aj samotní Rusi, zadržali stovky protestujúcich ľudí (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.