Aké boli posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej

0
Aké boli posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej

Anna Boleynová bola asi najznámejšia zo šiestich žien anglického kráľa Henricha VIII., ktorý sa dosť neslávne preslávil tým, že dve zo svojich manželiek boli jeho pričinením popravené. Dokumentov, a dokonca aj seriálov o Henrichovi VIII., bolo už dosť. My sa však pozrieme na osud jeho nešťastnej druhej manželky Anny.

Anna Boleynová pochádzala z britskej šľachtickej rodiny a zohrala významnú úlohu počas reformácie anglickej monarchie. Dá sa povedať, že vďaka nej vznikla anglická reformovaná cirkev, pretože práve kvôli tomu, že si ju kráľ Henrich VIII. chcel vziať za ženu, a pritom ženatý už bol, musel sa postaviť na odpor pápežovi.

Dodnes nie je jasné, kedy se Anna Boleynová, narodila. Záznamy chýbajú aj o jej staršej sestre Márie, ktorá bola tiež Henrichovou milenkou, a bratra Georga.

Podstatné je však to, z akej rodiny pochádzala. Jej otec Thomas Boleyn bol totiž obľúbencom kráľa Henricha VII. a diplomatom s veľkým jazykovým nadaním a už začiatkom 16. storočia mala rodina dôležité miesto v rámci vtedajšej honorácie.

Nová cirkev kvôli rozvodu

Chcel aby jeho manželstvo s prvou jeho manželkou Katarínou Aragónskou bolo anulované, čo však katolícka cirkev neumožňovala. Anna si uvedomovala svoju pozíciu a aj vedela narábať so svojim šarmom v mužskom  dominantnom svete. Jedna z podmienok, ktorú dala Henrichovi bola, že s ním nebude zdieľať lôžko pokiaľ si ju kráľ nevezme za legitímnu manželku. Dôkazom sú jej listy, kde píše, že nechce dopadnúť ako jej sestra, ktorá skončila len ako jeho milenka.

Silná Henrichova túžba, ako aj veľmi dobrá Annina politická hra na dvore, nakoniec viedla k tomu, že parlament uznal kráľovi zvrchovanosť nad cirkvou a tak si v roku 1533 mohol potajme Annu vziať.

Bez mužského dediča

Anna Boleynová manželovi dala len jednu dcéru – neskoršiu kráľovnú Alžbetu I. Henrich bol prirodzene sklamaný, pretože túžil po synovi a mužskom nástupcovi na trón. Časom sa Henrich Anny nasýtil a začal hľadať útechu inde. Po tom, ako trikrát potratila, mu pretiekol pohár trpezlivosti, potreboval sa jej zbaviť, aby si mohol vziať ďalšiu ženu, ktorá by mu vytúženého syna porodila. A tak Henrich zosnoval na Annu krutú lesť. Obvinil ju z cudzoložstva, incestu a velezrady, uväznil ju do Toweru a nakoniec bola po búrlivom súde odsúdená a aj popravená.

Dokument o Anne Boleunovej

Na naše obrazovky sa teraz dostáva nový dokument Anna Boleynová: Zatknutie, súd a poprava. Ide o trojdielny cyklus, ktorého jednotlivé časti sú rovnako pomenované. Známa dokumentaristka Tracy Bormanová, ktorá sa zaoberá práve rodom Tudorovcov, skúma posledné dni kráľovnej Anny.

Prečítajte si aj: Mária Terézia – panovníčka, ktorá mala 16 detí a stíhala aj vládnuť

Bormanová sa na základe historických dôkazov snaží zistiť či boli obvinenia proti Anne založené na pravde alebo si ich hlavná postava obžaloby, kráľov poradca Thomas Cromwell vymyslel. Cromwell pritom na začiatku Annu podporoval a bol jej spojencom. Zatknutie kráľovnej je námetom prvého dielu, kde sa hovorí aj o jej vzťahu s mužmi, s ktorými sa mala cudzoložstva dopustiť. Jedným z nich bol aj jej brat a ďalší zasa hudobník Mark Smeaton, ktorého priznanie viedlo k jej zatknutiu.

V druhej epizóde s názvom Súd skúmajú historici jej cudzoložstvo, incest a údajnú konšpiráciu, že mala v úmyslu zavraždiť kráľa. Celý vtedajší tudorovský právny systém stál proti nej a v podstate nemala ani šancu na súde zvíťaziť.

Tretí diel sa týka samotnej popravy. Minútu po minúte skúma, ako prebiehali posledné kráľovnine dni. Anna si vyžiadala, aby popravu vykonal kat z Calais, keďže si želala zomrieť mečom podľa francúzskych zvykov. Zároveň sa v tomto diely objavujú dôkazy, že konečný verdikt trestu bol dopredu naplánovaný. Ale aká bola v skutočnosti pravda? Mala Anna intímny pomer s inými mužmi? Hrala vysokú hru, na ktorú nakoniec sama doplatila?

Dokument Anna Boleynová: Zatknutie, súd a poprava odvysiela v premiére televízna stanica Viasat History v nedeľu 20. júna o 18:05. Budete v ňom môcť spolu s historičkou Tracy Bormanovou preskúmať posledné Annine dni v najobjektívnejšej forme, na základe aktuálnych získaných dôkazov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu