Pospíšila čaká dôležitý krok v kariére, podľa Calgary Flames urobil pôsobivý pokrok

28.7.2019 (Webnoviny.sk) – Slovenský hokejový útočník Martin Pospíšil patril v minulej sezóne k najproduktívnejším hráčom americkej juniorskej súťaže USHL. V drese Sioux City Musketeers odohral v súčte základnej časti a play-off 46 zápasov so ziskom 64 bodov (16+48).

Prechod do seniorského hokeja

V nasledujúcom ročníku čaká zvolenského rodáka dôležitý krok v kariére, prechod z mládežníckeho do seniorského hokeja, ktorý by mal absolvovať v drese Stocktonu Heat v AHL.

Devätnásťročný center patrí v zámorí do organizácie Calgary Flames, s ktorou podpísal v apríli vstupný nováčikovský kontrakt na tri sezóny. “Plamene” si vybrali urasteného Slováka ešte na vlaňajšom drafte, keď ich upútal nielen produktivitou, ale aj fyzickou hrou.

V USHL však nazbieral až 253 trestných minút, čo bolo najviac v celej súťaži. V sezóne 2018/2019 sa už Pospíšil sústredil viac na hru, o približne polovicu skrátil čas strávený na trestnej lavici a takmer zdvojnásobil svoj bodový zisk.

V prvom roku bol agresívnejší

“Ak ma teraz niekto na ľade zasiahne, necítim potrebu sa s ním hneď pobiť, iba v niektorých prípadoch. Počas prvého roku v USA som bol agresívnejší. Ak mal nejaký spoluhráč na klzisku problém, zastal som sa ho vždy, keď to bolo možné. Ak sa ma niekto dotkol, reagoval som prehnane a bol som pripravený na súboj,” vysvetľoval pre oficiálny web Calgary Flames odchovanec zvolenského hokeja, ktorý pred príchodom do Severnej Ameriky pôsobil v akadémii rakúskeho Salzburgu.

Pospíšil si uvedomuje, že fyzické dispozície ho predurčujú na tvrdú hru, no zároveň vie, že na seniorskej úrovni si časté vylúčenia nebude môcť dovoliť.

“Hra do tela bude vždy súčasťou môjho prejavu na ľade, ale ak ste pravidelne na trestnej lavici, nemôžete rozvíjať svoje schopnosti. V minulej sezóne som bol schopný častejšie vnímať hru na ľade, čo bol najväčší rozdiel oproti môjmu prvému roku v USHL. Sústredil som sa na to, čo je potrebné, aby som urobil ďalší krok vpred,” vysvetľoval.

Zápal pre hru

Po dvoch vydarených sezónach v juniorskej USHL sa vedenie Calgary rozhodlo, že bývalému mládežníckemu reprezentantovi Slovenska ponúkne zmluvu. Flames veria, že Pospíšil bude správnou voľbou pre ich organizáciu.

“Keď sa pozriete, aký pokrok urobil v priebehu takého krátkeho času, je to pôsobivé,” povedal riaditeľ hráčskeho vývoja v Calgary Ray Edwards, ktorému na mladom útočníkovi neprekáža ani veľké množstvo trestných minút.

“Radšej budeme pracovať s hráčom, ktorý má v sebe zápal pre hru a hrá vo vysokom nasadení. Je to všetko len o tom, ako to dokážeme využiť. Ak však máte schopnosti, aké má Martin, ste v dobrej pozícii,” vysvetlil.

Môže hrať po boku Ružičku

Pospíšil začiatkom júla absolvoval rozvojový kemp a Calgary s ním v nasledujúcom ročníku určite počíta v seniorskom hokeji. S najväčšou pravdepodobnosťou by to malo byť v Stocktone Heat v AHL, kde si môže zahrať po boku krajana a niekdajšieho reprezentačného spoluhráča Adama Ružičku.

“Som pripravený, je to veľký krok z juniorskej súťaže, dúfam, že do AHL. Ostatné dva roky ma však veľmi dobre pripravili. Kľúčom k úspechu je nič nemeniť. Musím využívať moju rýchlosť, fyzické prednosti a strelu. Potrebujem byť len sám sebou, každé striedanie, každý zápas,” doplnil účastník MS do 18 aj 20 rokov, na ktorého rozvoj sú v Kanade zvedaví.

“Čaká ho prechod z juniorského do seniorského hokeja. Podobne ako každého mladého hráča. Vieme však, že je dostatočne rozumný, má správny ‘drajv’ a súťaživosť, ktorá by mu mohla pomôcť lepšie zvládnuť túto zmenu. Ak sa mu to podarí, buďte v strehu. Je zábavné ho sledovať,” vyjadril sa Edwards.

Viac k témam: Calgary, NHL
Zdroj: Webnoviny.sk – Pospíšila čaká dôležitý krok v kariére, podľa Calgary Flames urobil pôsobivý pokrok © SITA Všetky práva vyhradené.