Poznáte najväčšie umelkyne v histórii?

0
Poznáte najväčšie umelkyne v histórii?
umelkyne

Fridu Kahlo pozná asi každý, ale ruku na srdce, spomeniete si na ďalšie ženské mená v histórii svetového umenia? Ktoré dámy ovplyvnili svojou tvorbou dianie v umeleckých kruhoch? Pozrite sa s nami na 10 talentovaných žien, ktoré obohatili svet umenia.

1. Artemisia Gentileschi

Artemisia
Autoportrét Artemisie

8. júl 1593 – 1656

Artemisia stratila matku, keď mala len 12 rokov a vo veku 17 rokov ju znásilnil jeden z kolegov jej otca, Agostino Tassi. Po trestnom stíhaní násilníka sa vydala za istého maliara a presťahovala sa do Florencie. Tam sa dokázala preniesť cez tragédie svojej mladosti a rozkvitla ako umelkyňa. Artemisia Gentileschi bola prvou ženou, ktorá sa stala členkou Akadémie vied Arte del Disegno vo Florencii. Okrem iného sa tešila zo záštity Cosima de Medici, veľkovojvodu Toskánska. Mala aj medzinárodnú klientelu.

Judith Slaying Holofernes
Judith Slaying Holofernes od Artemisie

Artemisia sa špecializovala na zobrazovanie silných a trpiacich žien z mýtov, alegórií a Biblie. Jej slávny obraz Judith zabíja Holofernesa, je výjav z Biblie, kedy odvážna Judith zabije vodcu asýrskeho vojska, ktorý obkľúčil jej rodné mesto Betúliu.

Artemisia bola preslávená presvedčivým zobrazovaním ženskej postavy, ako aj jej zručnosti a talentu pri manipulácii s farbou. Spájali ju s barokovým umeleckým štýlom. Artemisia Gentileschi je dnes považovaná za jednu z najúspešnejších maliariek svojej doby, ako aj za jednu z najväčších umelkýň všetkých čias.

2. Joan Carlile

Joan Carlile bola anglickou portrétnou maliarkou, jednou z prvých žien, ktoré sa profesionálne venovali maliarstvu. Známe profesionálne maliarky vyrástli väčšinou inde v Európe, hlavne v nizozemských krajinách.

Joan Carlile sa pôvodne volala Joan Palmer a bola dcérou úradníka Williama Palmera. V júli 1626 si vzala Lodowicka Carlile (alebo Carlella), básnika a dramatika. Carlile kopírovala diela talianskych majstrov a reprodukovala ich ako miniatúry, ale taktiež mala vlastnú jedinečnú tvorbu, s ktorou prerazila.

Joan Carlile
Portrét Lady Dorothy Browne a Sira Thomasa Browne od Joan Carlile

3. Mary Beale

marec 1633 – 8. októbra 1699

Mary Beale
Mary Beale – autoportrét

Mary Beale bola jednou z najúspešnejších profesionálnych ženských barokových portrétnych maliarok z konca 17. storočia, aj pre jej húževnatosť a vytrvalosť. Chválil ju Richard Gibson a dvorný maliar Peter Lely ju považoval za rovnako úspešnú ako Joan Carlile. Svoju kariéru si začala budovať tak, že portrétovala hlavne ľudí vo svojom okolí, aby si získala dobrú povesť.

Mary Beale
Mary Beale – Portrét mladej ženy, Tate gallery

Mary Beale sa prostredníctvom profesionálneho portrétu podarilo stať živiteľkou svojej rodiny.

Jej kniha Observations, hoci nikdy nebola oficiálne publikovaná, bola jednou z prvých inštruktážnych kníh, ktoré kedy napísala žena. Ňou odvážne obhájila svoju autoritu v maľbe. Mary Bealeová sa stala úspešnou podnikateľkou aj vďaka svojej šikovnosti a otvorenosti novým nápadom.

4. Louise Élisabeth Vigée Le Brun

16. apríl 1755 – 30. marec 1842

Elisabeth Louise Vigée-Lebrun
Straw Hat – autoportrét Elisabeth Louise Vigée-Lebrun

Louise Élisabeth Vigée Le Brun sa narodila v Paríži, ale do piatich rokoch žila na dedine. Je známa tiež ako Madame Lebrun. Jej otec, Louis Vigée, bol úspešný portrétista a potom, čo ju odviezol späť do Paríža, ju v jej maliarskych začiatkoch podporoval.

Lebrun je uznávaná ako najvýznamnejšia maliarka 18. storočia. Jej umelecký štýl je všeobecne považovaný za súčasť rokoka, zatiaľ čo ona sa často inšpirovala neoklasicistickým štýlom. Napríklad portréty vytvárala väčšinou s neoklasicistickými šatami

Marie Antoinette
Marie Antoinette v mušelínových šatách – Le Brun

Vigée Le Brun bola známa aj tým, že pracovala ako portrétistka kráľovskej rodiny a samotnú Marie Antoinette portrétovala asi 30 krát. Počas života sa tešila podpore európskych aristokratov, hercov a spisovateľov a bola zvolená do umeleckých akadémií v desiatich mestách.

Vigée Le Brun zanechala vo svojom odkaze až 660 portrétov a 200 krajiniek.

5. Rosa Bonheurová

16. marca 1822 – 25. mája 1899

Rosa Bonheur sa narodila v bohatej rodine a prvýkrát vystavovala svoje diela v salóne v Paríži vo veku 19 rokov. Čoskoro bola uznaná za vplyvnú maliarku. Jej popularita vo Francúzsku nebola príliš veľká, ale jej práce boli veľmi obdivované v Anglicku a Amerike.

Rosa Bonheur
Rosa Bonheur, rytina: Louis Emmanuel Soulange Teissier

Dokonca aj kráľovná Viktória chválila Bonheurovej majstrovské dielo Veľtrh koní. Bonheurová je najznámejšia svojou maľbou zvierat, ktorú vytvorila po rozsiahlom vedeckom výskume anatómie zvierat.

V roku 1865 sa Rosa Bonheur stala prvou ženou, ktorej bola udelená cena Veľkého kríža Čestnej légie, najvyššieho francúzskeho poriadku vojenských a občianskych zásluh. Realizmus bol umeleckým hnutím, ktoré sa sústredilo na zobrazovanie súčasnosti s nekompromisnou presnosťou. Bonheur je nielen najznámejším ženským realistickým umelcom, ale je tiež považovaná za jednu z najväčších maliarok 19. storočia.

veltrh koni
Rosa Bonheur – Veľtrh koní

6. Berthe Morisot

Berthe Morisot
Berthe Morisot

14. január 1841 – 2. marca 1895

Berthe Marie Pauline Morisot bol maliarkou a členkou kruhu maliarov v Paríži, ktorý sa stal známym ako impresionisti. Gustave Geffroy ju v roku 1894 opísal ako jednu z „les trois grandes dames“ impresionizmu po boku Marie Bracquemond a Mary Cassatt. V roku 1864 vystavovala po prvýkrát vo veľmi uznávanom Salóne de Paris.

Salón bol oficiálnou a vládou sponzorovanou výstavou v Paríži, ktorá sa konala každý rok. Jej práce boli vybrané na výstavu do šiestich po sebe nasledujúcich Salónov. Ale v roku 1874 sa pripojila k „odmietnutým“ impresionistom a spoločne zorganizovali prvú vlastnú vystavu. Ocitla s atak po boku zvučných mien ako Paul Cézanne, Edgar Degas, Claude Monet, Camille Pissarro, Pierre-Auguste Renoir and Alfred Sisley.

Berthe bola vydatá za Eugène Maneta, brata jej priateľa a kolegu Édouard Maneta.

Berthe Morisot
Grain field – Berthe Morisot

7. Mary Cassatt

22. máj 1844 – 14. jún 1926

Mary Cassatt
Mary Cassatt

Mary Cassatt sa narodila v Spojených štátoch amerických a odcestovala do Francúzska za štúdiom umenia. Strávila tam nakoniec väčšinu svojho života a kariéry. Francúzskemu umeleckému svetu v tom čase dominoval impresionizmus, vplyvné hnutie, v ktorom sa umelci zamerali skôr na zachytenie momentálnej scény ako na jej presné zobrazenie.

Mary Cassatt sa stala jediným americkým umelcom, ktorý vystavoval s impresionistami v Paríži. Jej talent bol uznaný jej súčasníkmi a dlhé obdobie spolupracovala so slávnym umelcom Edgarom Degasom. Mary Cassatt je najznámejšia pre zobrazovanie spoločenského a súkromného života žien, s osobitným dôrazom na väzby medzi matkami a deťmi. Jej príspevok ako umelkyne je pozoruhodný, keďže dokázala dosiahnuť profesionálny úspech v čase, keď bolo veľmi málo žien považovaných za serióznych umelcov. Často zobrazovala čítajúce ženy a taktiež je zaujímavé, že finančne podporovala hnutie sufražetiek.

Mary Cassatt bola najznámejšou ženskou impresionistkou a je považovaná za jednu z najväčších umelkýň všetkých čias.

Mary Cassatt
Reine Lefebre and Margot before a Window – Mary Cassatt, r. 1902

8. Tamara de Lempicka

16. máj 1898 – 18. marec 1980

Tamara de Lempicka, ktorá sa narodila v Poľsku v aristokratickej rodine, ale svoj umelecký život strávila vo Francúzsku a v Spojených štátoch.

Tamara de Lempicka
Tamara de Lempicka – Autoportrét v zelenom Bugatti

Ovplyvnil ju štýl Art Deco, ktorý bol charakterizovaný precíznymi a odvážnymi geometrickými tvarmi a silnými farbami. Lempicka je najznámejšia vďaka portrétom aristokratov a bohatých, ktorí boli zobrazení v realistickom, dynamickom a farebnom štýle Art Deco.

Lempicka bola bisexuálka a aj v tvorbe sa snažila oslobodiť ženskú sexualitu. Považovala to za základ svojho umenia. Často zobrazovala svojich milencov a iné ženy v pároch alebo skupinách, čím kontrastovala s tradičným spôsobom zobrazovania nahej ženy pre potešenie mužského diváka.

Po tom, čo dočasne zmizla z povedomia, sa jej umenie koncom 60. rokov vrátilo na scénu so znovuobjavením smeru Art Deco. Od tej doby si jej obrazy našli mnoho obdivovateľov vrátane slávnej americkej speváčky Madonny.

9. Frida Kahlo

6. júla 1907 – 13. júla 1954

Dňa 17. septembra 1925, Frida Kahlo a jej priateľ Alex cestovali v autobuse, keď narazili do pouličného vozíka. Kvôli vážnym zraneniam, ktoré utrpela pri nehode, sa Frida musela podrobiť počas života až 35 operáciám, znášať extrémnu bolesť a nemohla mať deti. Kahlo v nemocnici začal maľovať a nakoniec opustila svoju kariéru v medicíne, aby sa stala umelkyňou. Frida Kahlo je najznámejšia svojimi autoportrétmi, ktoré často obsahujú symbolické zobrazenia fyzických a psychických rán.

Viac o Fride Kahlo a osobných veciach, ktoré po nej zostali, sa dozviete tu

„Maľujem seba, pretože som tak často sama a pretože som subjekt, ktorý poznám najlepšie.“

Frida Kahlo sa zaraďuje medzi najväčších umelcov v žánri autoportrétu. Je nepochybne jedným z najznámejších moderných umelcov a možno najznámejšou maliarkou. Tiež zostáva feministickou ikonou vzhľadom na to, akým spôsobom viedla svoj život.

Frida Kahlo
Frida Kahlo – Zlomený stĺp

10. Louise Bourgeois

25. decembra 1911 – 31. mája 2010

Louise Bourgeois
Louise Bourgeois, editions-hazan.fr

Otec Louise Bourgeois bol tyran, ktorý mal mimomanželský pomer. Jej matka pre pohodlie rodinného krbu zatvárala oči pred neverou svojho manžela. Umenie Bourgeois bolo silne ovplyvnené traumatickými udalosťami z detstva, najmä neverou jej otca. Jej umelecké dielo sa v konečnom dôsledku stalo presláveným svojím osobným obsahom, ktorý zahŕňa rodinu, podvedomie, sexuálnu túžbu a telo.

Louise Bourgeois bola jednou z najúspešnejších a najznámejších umelkýň 20. storočia. Hoci je najznámejšia pre svoje rozsiahle sochárstvo a inštalačné umenie, bola tiež plodnou maliarkou a grafičkou.

Maman
Louise Bourgeois – Maman

Zdroj foto: wikipedia.com

žiadne príspevky na zobrazenie