Práca z domu a čerpanie ošetrovného na dieťa, podľa zamestnávateľov by to pomohlo firmám aj štátu

0
Práca z domu a čerpanie ošetrovného na dieťa, podľa zamestnávateľov by to pomohlo firmám aj štátu

26.3.2020 (Webnoviny.sk) – Viac ako 200 zamestnávateľov žiada vládu, aby umožnila súbeh práce z domu a čerpania ošetrovného na dieťa. Iniciatíva vznikla vďaka spoločnostiam Kros, HOUR a Profesia.

„Návrh, ktorý spoločnosti predložili ministerstvu práce, by mohol pomôcť nielen firmám a zamestnancom, ale tiež odbremeniť štátne výdavky,“ uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti Profesia.

Rozdelenie času medzi prácu a rodinu

Zamestnanec s deťmi pracujúci z domu by mohol svoj čas oficiálne rozdeliť medzi prácu a ošetrovanie členov rodiny. Podľa firiem s vyše 60-tisíc pracovníkmi by takáto možnosť výrazne pomohla Slovensku.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Aktuálne je takýto scenár podľa zákona nemožný. Rodičia detí tak majú dnes prakticky len možnosť OČR,“ upozorňuje spoločnosť Profesia. Ak rodičia nevedia popri deťoch pracovať súvisle 8 hodín denne, pomáhajú si čerpaním dovolenky na pol dňa. Tú podľa zamestnávateľov míňajú zbytočne.

Keď sa však rozhodnú ísť na OČR, firmy dlhodobo prichádzajú o potrebných ľudí. Autormi návrhu sú generálna riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová, člen predstavenstva spoločnosti Kros Vlastimil Kocian a obchodný riaditeľ spoločnosti HOUR Peter Steinhübl. Ich iniciatíva získala za 48 hodín podporu u viac ako 200 zamestnávateľov, ktorí vytvárajú prácu pre viac ako 60-tisíc zamestnancov.

Enormný výpadok pracovnej sily

Všetky podpísané firmy podľa spoločnosti Profesia boli nútené prijať opatrenia na zníženie dopadu mimoriadnej situácie na ich chod. Poukazujú na to, že umožnenie návrhu by prinieslo výhody pre zamestnávateľov. Zanikol by problém súbehu práce a čerpania OČR, ktorý v súčasnosti nie je možný, a zamestnávatelia by nemuseli čeliť enormnému výpadku pracovnej sily.

Viac o téme: Koronavírus

„Zamestnávateľom by klesli mzdové náklady až o 50 percent,“ uvádza sa v tlačovej správe. Pre zamestnancov by bol súbeh OČR a práce z domu výhodný v tom, že by sa predĺžilo obdobie čerpania OČR až na dvojnásobok “pol dní” u jedného rodiča. Zamestnanci by tiež ušetrili dovolenku, keďže by ju nemuseli čerpať pre vykrytie nevyhnutne potrebného času starostlivosti o maloleté deti. Mohli by pritom pracovať a čerpať OČR v pomere 50 ku 50.

Štát a Sociálna poisťovňa by tým podľa spoločnosti Profesia získali to, že by sa znížili dávky potenciálne vyplatené Sociálnou poisťovňou až o 50 percent. Išlo by podľa spoločnosti o efektívnu pomoc zamestnávateľom v čase ekonomickej recesie. Plusom by mohli byť aj možné úspory verejných financií potlačením zneužívania OČR pre úsporu nákladov.

Agentúra SITA požiada o stanovisko Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, home office, Koronavírus, ošetrovné
Zdroj: Webnoviny.sk – Práca z domu a čerpanie ošetrovného na dieťa, podľa zamestnávateľov by to pomohlo firmám aj štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu