Práca z domu má zaujímavú históriu. Koronavírus odhaľuje jej nedostatky

0

Počas epidémie koronavírusu stúplo množstvo práce v domácnosti. Boj o starostlivosť o deti, mzdy a podmienky však nie sú úplne nové.

Začiatkom 70. rokov si futurológovia začali predstavovať prepojenie medzi domácnosťou a pracoviskom. Zdalo sa, že nová vlna technologických inovácií spájala súkromný a verejný svet. Inštalovanie počítačov do domovov zamestnancov spravilo revolúciu v modernej spoločnosti. Práca na diaľku – ako bolo známe – oslobodila ľudstvo od záťaže každodenného dochádzania a umožnila ľahšiu kombináciu pracovného a rodinného života.

Takmer po 50 rokoch sa prvky tejto vízie stali realitou pre nás milióny. Podľa štatistík pracovalo v roku 2019 z domu 5% britskej pracovnej sily, ale viac ako štvrtina mala s ňou určité skúsenosti. V posledných týždňoch sa toto číslo dramaticky zvýšilo v dôsledku opatrení na zamedzenie šírenia Covid-19. Keďže takmer všetci pracovníci sú obmedzení na svoje domovy, virtuálna kancelária je teraz novou normou – vývoj, ktorý by mohol mať ďalekosiahle následky. Je práca na diaľku nápadom, ktorého čas konečne prišiel?

Aké to bolo v minulosti?

Nazretie do minulosti nám môže pomôcť odpovedať na túto otázku. Už v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bolo veľa možností, ktoré sa tešili z možností práce na diaľku. Niektorí analytici dúfali, že zníženie dochádzania do práce by znížilo závislosť od fosílnych palív. Iní predvídali revitalizáciu miestnych štvrtí, pričom sa predmestia zmenili na prosperujúce spoločenstvá pracujúcich doma.

Zdalo sa, že homeoffice drží kľúč k rovnosti pre ženy s malými deťmi, ktoré sa vďaka flexibilnejším režimom domáceho zamestnania mohli udržať na ťažko vyťažených povolaniach. Jedným z prvých pracovníkov bola softvérová spoločnosť F International, ktorá bola od začiatku organizovaná na modeli práce na diaľku. Jej zakladateľka Stephanie „Steve“ Shirley využila príležitosť na nábor vysokokvalifikovaných programátoriek, ktorých kariéra sa zastavila po uzavretí manželstva a začiatku materstva.

Prečítajte si aj článok o názoroch žien, ktoré pracujú z domu, má homeoffice výhody?

pisanie, pocitac, home office
Foto: pixabay.com

Nevýhody práce z domu

Existovali však aj dôvody na skeptizmus. Odborári sa obávali, že práca na diaľku je len ďalším cieľom zamestnávateľov znižovania miezd a znižovania práv pracovníkov. Niektoré firmy zamestnávali pracovníkov na diaľku ako samostatne zárobkovo činné osoby, čím sa vyhýbali zodpovednosti za dôchodky, nemocenské dávky a materskú dovolenku, ako aj úhľadne obchádzali zákony o ochrane zdravia a bezpečnosti.

Začiatkom osemdesiatych rokov spoločnosť pre kancelárske potreby Rank Xerox reštrukturalizovala svoje pôsobenie vo Veľkej Británii tým, že viedla bývalých zamestnancov ako „nezávislých“ subdodávateľov. Ostatné firmy poskytovali pracovníkom pôžičky na nákup počítačov, čím sa zabezpečilo, že nebolo možné spochybniť ich štatút samostatnej zárobkovej činnosti. Pri uľahčovaní šírenia týchto foriem neštandardného zamestnania zohral nárast práce na diaľku svoju úlohu pri posilňovaní ekonomiky.

Napriek týmto výhodám znižovania nákladov pre spoločnosti bolo mnoho manažérov voči práci na diaľku skeptických a prijali ich s mimoriadnou opatrnosťou. Pracovná sila by sa mohla priamo monitorovať a stimulovať, ale dohľad na diaľku predstavoval nové výzvy. V prípade pracovníkov pracujúcich na diaľku sa nepretržitý dohľad zamieňal za starostlivo dohodnuté „výstupy“ a platby podľa výsledkov, zatiaľ čo privilégiá na prácu z domu sa rozšírili iba na osoby, o ktorých sa predpokladalo, že majú správnu „osobnosť“.

V roku 1990 vedúci štátny zamestnanec zostavil na svojej katedre obrovský zoznam vlastností pre budúcich záujemcov o homeoffice. Zahŕňali: „sebamotiváciu a disciplínu, schopnosť pracovať bez priameho dohľadu, schopnosť vyrovnať sa s minimálnym sociálnym kontaktom a byť nezávislý, schopnosť vyrovnať sa s akýmkoľvek ďalším stresom z riešenia práce súčasne s domácimi zodpovednosťami.“ Málokto bol schopný zaškrtnúť všetky políčka.

pracovný stôl, home office
Foto: pixabay.com

Ženy boli oveľa trpezlivejšie

Jeden profesionálny spisovateľ, predtým nadšenec pre prácu v domácnosti, opísal svoj boj o udržanie hraníc uprostred každodenného hluku rodinného života: „Ako vysvetlíte dvojročnému, že otec premýšľa o svojom nasledujúcom odseku a nesmie sa prerušiť?“

Ženy naopak mali tendenciu tieto domáce konflikty akceptovať ako cenu, ktorú zaplatili za to, že si mohli udržať kariéru. Ženy pracujúce na diaľku mali menšiu pravdepodobnosť, že budú mať k dispozícii vyhradený pracovný priestor alebo manžela, ktorý by držal deti v tichu, a vo všeobecnosti dostali nižšie platy ako ich kolegovia v kancelárii. Ako to povedala moderátorka a expertka Ursula Huwsová, muži pociťovali absenciu „mužského sveta pracoviska potvrdzujúceho mužskosť“. Ale pre ženy bez zabezpečenia starostlivosti o dieťa to bola často voľba medzi horšou mzdou a podmienkami práce na diaľku alebo vôbec nepracovať.

Svet v čase koronavírusu

Väčšina tejto histórie bude rezonovať s rodičmi, ktorí sú v súčasnosti doma v domácnosti s deťmi v izolácii pred hrozbou koronavírusu. Istý podnikateľský guru pôvodne predával prácu na diaľku ako voľbu životného štýlu, kúzelný obraz podnikania z pláže, izolovaný od nepríjemných dochádzaní do práce a úteku z uzavretých kancelárskych priestorov. Realita práca na diaľku však bola – a zostáva – komplikovanejšia.

Kríza Covid-19 pomáha objasniť oboje, potešenie, ale aj tlaky spojené s tým, že vaša kancelária bude doma. Preskočenie zo stretnutia prostredníctvom aplikácie Zoom na hru s deťmi v záhrade sa môže javiť ako šablóna dobrého života, ale pri homeoffice musíte prihliadať aj na sociálne a ekonomické rovnosti. Dosiahnutie istoty v zamestnaní, kontrola práce a času mimo pracovného života je dnes rovnako naliehavým problémom, ako to bolo pre priekopníkov na konci 20. storočia. Ak je našou prácou počas koronavírusu práca z domu, nezabudnime na jej zložitú minulosť.

žiadne príspevky na zobrazenie