NAČÍTAVAM

Type to search

Slovensko Správy

Pravidlá financovania cirkví štátom sa zmenia, nový zákon vraj niektoré znevýhodní

Sita
Share

16.10.2019 (Webnoviny.sk) – Pravidlá financovania cirkví štátom sa zmenia. Parlament dnes schválil nový zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností.

Doteraz platný zákon z roku 1949 o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom už totiž nevyhovuje aktuálnym potrebám.

Od začiatku budúceho roka ho nahradí nový zákon, ktorý vznikal dva roky a je výsledkom diskusie expertov Ministerstva kultúry SR a zástupcov cirkví.

Znevýhodné malí cirkvi

Zákon sa bude vzťahovať iba na registrované cirkvi a náboženské spoločnosti, ktorých je v súčasnosti na Slovensku osemnásť. Sociológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Tížik, ktorý sa cirkvami zaoberá, tvrdí, že nový zákon znevýhodní malé cirkvi.

PODPORTE združenie Akčné ženy a podnikanie žien na Slovensku„Avizovaná modifikácia existujúcich pravidiel znamená len jednu zmenu, a to posilnenie financovania katolíckej cirkvi v neprospech iných registrovaných cirkví. Napriek tvrdeniu o zachovaní solidarity s malými cirkvami je toto hlavný odkaz informácií, ktoré ministerstvo kultúry zverejnilo,“ povedal ešte v júli pre agentúru SITA Tížik.

Od januára vyššia dotácia

Od 1. januára 2020 sa zvýši doterajšia výška dotácie podľa valorizácie platov vo verejnej správe a miery inflácie v pomere 80:20.

Toto zvýšenie dotácie sa jednotlivým cirkvám rozdelí podľa počtu ich veriacich zisteného pri sčítaní obyvateľov, čo predstavuje vyšší stupeň spravodlivosti tohto modelu.

Zákon cirkvám ukladá povinnosť predkladať každoročne verejnú správu o hospodárení s poskytnutým príspevkom, čo podľa ministerstva kultúry zvyšuje transparentnosť.

Viac k témam: financovanie cirkví, SAV Slovenská akadémia vied
Zdroj: Webnoviny.sk – Pravidlá financovania cirkví štátom sa zmenia, nový zákon vraj niektoré znevýhodní © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X