Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN Slovensko Správy

Pre pravoslávnych veriacich začínajú Vianoce. Viete, čo znamená skratka CMB?

Zdieľať

Väčšina pravoslávnych veriacich, ktorí sa pridržiavajú juliánskeho kalendára, oslávi Vianoce na Sviatok Troch kráľov, teda 6. januára, ktorý je pre nich Štedrým dňom.

Väčšina pravoslávnych veriacich žije na východe republiky. Administratívne sa pravoslávna cirkev delí na dve eparchie, a to prešovskú a michalovskú. S migráciou obyvateľstva vznikli aj mnohé cirkevné obce na strednom a západnom Slovensku.

Pravoslávni veriaci nemávajú tradičnú polnočnú svätú omšu. Veľké povečerie sa môže slúžiť aj skôr, podľa zvykov vo farnosti. Pravoslávni veriaci na Štedrý deň dodržiavajú prísny pôst bez mäsa a mliečnych výrobkov, na večeru sa podávajú oplátky, ovocie, zemiaky, fazuľa, kapustnica s hubami bez klobásy, na stole by nemal chýbať med a cesnak, v niektorých regiónoch je aj ryba.

Prečítajte si, ako vznikli najznámejšie vianočné tradície

Po Štedrom dni, teda 7. januára, slávia pravoslávni sviatok narodenia Spasiteľa, nasleduje sviatok Zbor presvätej Bohorodičky a 9. januára si pripomínajú prvomučeníka Štefana.

Kto boli traja králi?

Traja králi je označenie mudrcov označených v Evanjeliu podľa Matúša. Boli to prví pohania, ktorí uverili v Ježiša. Za čias Origena sa začínajú považovať za svätcov. Ich počet ani mená nie sú v Biblii zaznamenané. Ich počet bol stanovený podľa troch darov, ktoré sú uvedené v Biblii. Neskôr sa na kresťanskom Západe objavujú aj ich mená: Gašpar, Melichar a Baltazár a začali sa označovať za kráľov. Ježišovi darovali zlato, kadidlo a myrhu.

Existujú aj ich údajné pozostatky, ktoré sú uložené v rakve v Kolínskej katedrále.

Označenie domu a požehnanie

V rímskokatolíckej cirkvi sa ich sviatok slávi 6. januára v rámci sviatku Zjavenia Pána. Počas tohto sviatku sa posväcujú domy, pričom nad dvere kňaz píše podľa aktuálneho roku výraz v tvare 20-C+M+B-20 (Christus mansionem benedicat – Kristus nech žehná tento dom). Prvé a posledné dvojčíslie označuje rok požehnania.

Toto sa však často chybne vysvetľuje ako 20-G+M+B-20 podľa začiatočných písmen údajných mien troch kráľov.

Zdroj: Webnoviny.sk – Pravoslávni veriaci začínajú sláviť Vianoce na sviatok Troch kráľov, ktorý je pre nich Štedrým dňom © SITA Všetky práva vyhradené, sk.wikipedia.org

Tagy
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár