Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

Ekonomika MAGAZÍN

Pre „eseročky“ s jedným spoločníkom už môžu pracovať rodinní príslušníci

Zdieľať

Pre spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré majú najviac jedného spoločníka, už môžu od začiatku tohto roka bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu pracovať rodinní príslušníci tohto spoločníka. Vyplýva to z novely zákona o nelegálnej práci, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka. Toto opatrenie sa môže pozitívne dotknúť približne 161 tis. existujúcich spoločností s jedným spoločníkom.

Do konca vlaňajška sa výnimka z nelegálneho zamestnávania vzťahovala len na fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, a na jeho rodinných príslušníkov.

Nelegálnym zamestnávaním nie je, ak pre podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

Prečítajte si aj článok o tom, ako sa podnikateľom znížia dane

“Táto výnimka sa v rovnakom rozsahu, teda s rovnakou definíciou rodinných príslušníkov a s rovnakými požiadavkami pre uplatnenie výnimky vztiahne na spoločnosti s ručením obmedzením s jediným spoločníkom,” uvádza sa v dôvodovej správe k novele zákona o nelegálnej práci. Ide pritom o všetky spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré majú jediného spoločníka, bez ohľadu na počet zamestnancov firmy.

Zdroj: Webnoviny.sk – Pre „eseročky“ s jedným spoločníkom už môžu pracovať rodinní príslušníci © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár