Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

KORONAVÍRUS MAGAZÍN

Pre meškanie vakcinácie stratí svetová ekonomika podľa prognózy bilióny dolárov

Zdieľať

Svetová ekonomika smeruje k stratám v biliónoch dolárov v dôsledku meškania vakcinácie. Väčšinu strát pritom budú znášať rozvíjajúce sa krajiny. Konštatuje to správa Economist Intelligence Unit (EIU), výskumnej a analytickej divízie britskej firmy Economist Group.

Krajiny, ktoré nebudú schopné zaočkovať 60 percent populácie do polovice budúceho roku, stratia v rokoch 2022 – 2025 až 2,3 bilióna dolárov, uvádza sa v správe, o ktorej informuje portál cnbc.com.

Rozvojové štáty budú znášať zhruba dve tretiny týchto strát,” uviedla Agathe Demaraisová, riaditeľka oddelenia prognóz EIU. V absolútnych číslach bude podľa správy „zďaleka najviac postihnutým kontinentom” Ázia.

Prečítajte si: Nezaočkovaní zamestnanci spôsobujú firmám problémy

Jej straty dosiahnu 1,7 bilióna dolárov čiže 1,3 percenta ekonomiky regiónu. Krajiny subsaharskej Afriky podľa správy EIU stratia približne 3 percentá ich prognózovaného hrubého domáceho produktu.

Dištančné vzdelávanie

“Tieto odhady sú zarážajúce, ale len čiastočne zachytávajú premárnené ekonomické príležitosti, najmä z dlhodobého hľadiska,” uviedla EIU s tým, že v tejto prognóze nebol zohľadnený vplyv pandémie na vzdelávanie.

Bohatšie krajiny sa počas lockdownu zamerali na diaľkové vzdelávanie, ale mnohé v rozvojovom svete túto možnosť nemali. Údaje získané Univerzitou Johna Hopkinsa ukázali, že viac ako 213 miliónov ľudí je infikovaných Covid-19 a najmenej 4,4 milióna ľudí počas pandémie zomrelo.

Vakcinácia v Mumbai, India, PUNIT PARANJPE | AFP | Getty Images

Rozdelenie bohatých na chudobných

Bohaté národy sú v očkovaní proti Covid ďaleko vpredu, smerujú k posilňovacím dávkam a znovuotvárajú svoje ekonomiky, zatiaľ čo chudobnejšie krajiny v očkovaní drasticky zaostávajú.
K 23. augustu bolo globálne podaných asi 5 miliárd dávok vakcíny, ale iba 15,02 milióna týchto dávok bolo v krajinách s nízkymi príjmami, uvádza Our World in Data.
“Vakcinačné kampane v ekonomikách s nižšími príjmami postupujú pomalým tempom,” uvádza sa v správe EIU. V správe sa uvádza, že nerovnosť medzi vakcínami vznikla v dôsledku globálneho nedostatku výrobných kapacít a vakcínových surovín, logistických problémov s prepravou a skladovaním očkovacích látok a váhavosti v súvislosti s nedôverou.

(1 EUR = 1,1767 USD)

Zdroj: Webnoviny.sk – Pre meškanie vakcinácie stratí globálna ekonomika podľa prognózy bilióny dolárov © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy
Martina Beňová

Snažím sa robiť veci robiť naplno. Najmä tie, ktoré sú mojou srdcovkou :) Akčným ženám by som chcela odovzdať kus svojho entuziazmu a radosti zo života.

  • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár

X