Pre šíriacu sa pandémiu narastá domáce násilie, varuje Guterres

6.4.2020 (Webnoviny.sk) – Uplynulé týždne priniesli spolu s obavami zo spoločenských a ekonomických následkov pandémie nového koronavírusu aj “hrozivý nárast domáceho násilia na celom svete”, upozornil generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

“Pre mnohé ženy a dievčatá je ohrozenie najväčšie práve tam, kde by mali byť v najväčšom bezpečí – v ich vlastných domovoch,” zdôraznil generálny tajomník OSN.

Zložte zbrane a bojujte s pandémiou

V nedeľnom vyhlásení nadviazal na svoju výzvu z 23. marca, keď žiadal o okamžitý pokoj zbraní vo všetkých konfliktoch na svete, aby mohli všetci venovať pozornosť boju s ochorením COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Teraz dodal, že je čas vyzvať na ukončenie všetkého násilia “všade a teraz”.

Guterres v tejto súvislosti zdôraznil, že “pre mnohé ženy a dievčatá je ohrozenie najväčšie práve tam, kde by mali byť v najväčšom bezpečí – v ich vlastných domovoch”. “Preto dnes vyzývam na mier doma – a vo všetkých domovoch – po celom svete,” skonštatoval.

V niektorých krajinách, ktoré však nemenoval, sa podľa jeho slov “zdvojnásobil počet žien volajúcich na linky pomoci”.

Viac o téme Koronavírus

Azylové domy sú preplnené

Zároveň sú však poskytovatelia zdravotnej starostlivosti i polícia preťažení a poddimenzovaní, miestne podporné skupiny paralyzované alebo bez finančných prostriedkov a zatiaľ čo niektoré azylové domy sú zatvorené, ďalšie sú plné.

“Vyzývam všetky vlády, aby si stanovili prevenciu a boj proti domácemu násiliu, ako kľúčovú súčasť ich národného boja proti COVID-19,” uzavrel generálny tajomník.

Viac k témam: domáce násilie, Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre šíriacu sa pandémiu narastá domáce násilie, varuje Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.