Pre zosuv uzavreli cyklochodník medzi Veľkým Šarišom a Prešovom, na mieste sú aj zátarasy

20.3.2021 (Webnoviny.sk) – Cyklotrasa v lokalite Pod Bikošom bude až do odvolania uzavretá. Dôvodom je zosuv cyklocesty Eurovelo 11 v danom úseku medzi mestami Prešov a Veľký Šariš.

Primátor Veľkého Šariša Viliam Kall vyhlásil na danom úseku v nadväznosti na závery uskutočneného inžinierskogeologického prieskumu a na odporúčanie krízového štábu mesta mimoriadnu situáciu. Mesto Veľký Šariš o tom informuje na svojej webovej stránke.

Svah obmýva rieka Torysa

Podľa záverov prieskumu je jednou z príčin zosuvu obmývanie svahu riekou Torysa a neodvádzanie zachytených zrážkových vôd.

Podľa veľkošarišskej radnice v rámci opatrení v prvej etape vytvoria násyp svahu koryta rieky z lomového kameňa, zabezpečia odvedenie zrážkových vôd z cyklocesty až do rieky.

Za účelom sledovania vývoja zosuvu sa budú monitorovať geodetické body a od padajúcich častí sa zabezpečí horný svah.

Zátarasy pod Bikošom

Práce budú prebiehať v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a Slovenským vodohospodárskym podnikom.

„Úsek, na ktorom hrozí zosuv pôdy, sa nachádza približne 500 metrov za katastrom mesta Prešov. Na cyklochodníku pod Bikošom sú z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti obyvateľov aktuálne umiestnené už aj zátarasy,“ dodala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Viac k témam: cyklochodník, cyklotrasa
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre zosuv uzavreli cyklochodník medzi Veľkým Šarišom a Prešovom, na mieste sú aj zátarasy © SITA Všetky práva vyhradené.