Prečo majú gambleri dobrý pocit, aj keď prehrajú?

0
Prečo majú gambleri dobrý pocit, aj keď prehrajú?
pixabay.com

Možno si myslíte, že hazard je predovšetkým o víťazstve, ale celý rad štúdií ukazuje, že veci jednoducho nie sú také jednoduché. Prečo hráči, aj neúspešní, neustále hrajú? Nikto nemá rád prehru – ani patologickí hráči. A napriek tomu stále tipujú.

Ľudia závislí na hazardných hrách často hovoria, že napriek hromadiacim sa stratám ich stále niečo vracia späť ku stolu s kartami alebo automatom. „Chcel som hazardovať stále,“ spomínal si jeden zo závislých na Scientific American v roku 2013. „Miloval som to – miloval som to, ako som sa cítil.“

A nedávno jeden výkonný pracovník Wall Street pripustil, že podviedol svoju rodinu, priateľov a ďalších, až o 100 miliónov dolárov, aby mohol praktizovať svoje hobby. „Bol to pre mňa iba spôsob, ako získať peniaze na pestovanie závislosti na hazardných hrách,“ povedal súdu.

Hazardné hry môžu byť pre človeka rovnako dôležité ako víťazné. Ak však niekto v konečnom dôsledku prichádza o peniaze – možno dokonca o prácu alebo dom v dôsledku svojej závislosti – ako môžu tieto obrovské škody prevážiť u obete?

Majú dobrý pocit aj keď prehrávajú

Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že ľudia nehazardujú iba s vyhliadkou na výhru. Mark Griffiths, psychológ z Nottingham Trent University, ktorý sa špecializuje na závislosti na správaní, poukazuje na to, že hráči uvádzajú širokú škálu motivácií pre svoj zvyk. 

Aj keď pri hazardných hrách prehrávate, vaše telo stále produkuje adrenalín a endorfíny – Mark Griffiths, Nottingham Trent University.

V prieskume medzi 5 500 hráčmi bola najsilnejším faktorom vyhliadka na šancu „vyhrať veľké peniaze“. Po ňom však úzko nasledovali slová „pretože je to zábava“ a „pretože to je vzrušujúce“. „Aj keď pri hazardných hrách prehrávate, vaše telo stále produkuje adrenalín a endorfíny,“ hovorí.

Ľudia kupujú zábavu.“ Podporuje to štúdia z roku 2009 vedcov z University of Stanford v Kalifornii, ktorí zistili, že približne 92% ľudí malo „prahové hodnoty straty“, pod ktoré by nešli. Skutočnosť, že napríklad celkovo prišli o peniaze napríklad po návšteve kasína, však nevyhnutne nemala vplyv na ich celkový pôžitok zo zážitku.

pixabay.com

Po dlhej sérii prehier môže byť pocit výhry ešte väčší

„Zdá sa, že ľudia sú spokojní s relatívne malými víťazstvami a budú tolerovať ešte menšie straty,“ uviedol vtedy spoluautor Sridhar Narayanan. „Majú tendenciu byť si vedomí, že z dlhodobého hľadiska je pravdepodobnejšie, že prehrajú ako vyhrajú.“

A prehra by v skutočnosti aspoň na chvíľu zvýši pozitívny dopad výhry. Je to tak kvôli tomu, ako sa očakávania hráčov od víťazstva menia počas série prehier.

Robb Rutledge, neurovedec z University College v Londýne, a jeho kolegovia uskutočnili experiment s 26 subjektmi, ktorých mozgy boli skenované, zatiaľ čo robili sériu výberov, z ktorých každý mohol vyústiť buď do určitého výsledku, alebo do neistoty – hazardu.

Účastníci boli tiež požiadaní, aby ohodnotili svoj pocit šťastia po každej druhej alebo tretej jazde. Navyše, podobný experiment – bez skenovania mozgu – uskutočnilo viac ako 18 000 účastníkov prostredníctvom aplikácie pre smartfón The Great Brain Experiment.

Medzi rôznymi zaujímavými zisteniami tím zistil, že keď mali účastníci menšie očakávania, že vyhrajú, ich reakcia po získaní rovnakých odmien bola zvýšená. Dôkazom toho boli jednak samotné správy subjektov o tom, akí šťastní sa cítili, jednak údaje zo skenov. Tieto skeny odhalili zvýšenú aktivitu v oblasti mozgu spojenej s dopamínovými neurónmi.

Prečítajte si: Tipy na knihy, ktoré sú o ženách a pre ženy

pixabay.com

Dopamín, komplexný neurotransmiter, by v tomto prípade mohol byť spojený so zmenami v emočnom stave.

„Ak ľudia stratia veľa a to zníži ich očakávania, zvýši sa pocit šťastia, keď konečne vyhrajú,“ hovorí Rutledge. Už len toto je lákavé. „Ak sa ti stane niekoľko zlých vecí za sebou a tvoje očakávania klesnú – ale potom skutočne získaš nejaké dobré výsledky, pravdepodobne budeš šťastnejší,“ vysvetľuje.

Sú také zariadenia ako hracie automaty aktívne manipulatívne?

Niektoré stroje môžu byť navrhnuté tak, aby nás aktívne lákali k hazardu s tými farbami, ktoré používajú, a ostávate, aj keď by ste mali hneď odísť. Nakoľko automaty manipulujú s človekom? Griffiths napísal o prvkoch, ktoré elektronické hracie automaty poskytujú hráčom. 

O tom, ako ich dizajn ovplyvňuje správanie hráča, sa stále nevie veľa, ale napríklad veľa automatov a kasín používa červené a podobné farby – považované za viac vzrušujúce. Potom je tu aj faktor zvuku.

Jedným z kľúčových faktorov toho, aký návykový môže byť akýkoľvek druh hazardných hier, je to, ako často môžu hráči uzatvárať stávky. Griffiths tvrdí, že to je počet potenciálnych odmien, ktorý vedie k patologickým hráčom.

Ak zhromaždíte veľa malých odmien, ktoré nie sú nevyhnutne finančné, bude to viesť k tomu, aby ľudia odpovedali – Mark Griffiths

Hry a automaty sú tiež často koncipované tak, aby udržali záujem hráčov ponúkaním náhradných odmien, napríklad dodatočného kreditu alebo – po prehre – možnosti vyhrať nabudúce väčšie ako zvyčajne. „Ak získate veľa malých odmien, ktoré nie sú nevyhnutne finančné, bude to viesť k tomu, aby ľudia odpovedali,“ hovorí Griffiths.

pixabay.com

Proces stávkovania môže byť nakoniec najsilnejším motivátorom

Griffiths uvádza príklad britských herných automatov, ktoré sú navrhnuté s adaptívnou logikou, čo znamená, že počas určitého obdobia môžu platiť viac, ako berú od zákazníkov, potom sa vrátia k menej veľkorysému systému.

To znamená, že niektorí hráči sa snažia vyhľadať stroje, ktoré zadržiavajú jackpoty, v nádeji, že tam budú, keď sa príliv peňazí otočí. To všetko prispieva k myšlienke, že veľká časť hazardných hier nie je vôbec o víťazstve. Ide o samotný proces stávkovania – a všetky sprievodné faktory, ktoré to robia príjemnými.

Koľko ľudí hrá hazardné hry?

Bolo by skvelé vedieť, koľko ľudí hazarduje. Oficiálne štúdie prinášajú nasledujúce fakty týkajúce sa najväčších trhov s hazardom:

  • 80% populácie Spojených štátov amerických hazardovalo v určitom období svojho života, ak počítame aj bingo a lotériu.
  • Asi 46% obyvateľov Veľkej Británie (16 a viac rokov) hazardovalo za posledné štyri týždne 
  • Okrem lotérií je väčšina hráčov Spojeného kráľovstva vo vekovej skupine 25-34 rokov.
  • Po celý rok hazarduje okolo 1,6 miliardy ľudí.
  • 2 miliardy celej svetovej populácie hazardovali v určitom období svojho života.

Aj keď sa patologické hráčstvo nedá vysvetliť tak jednoducho – existuje veľa dôvodov, pre ktoré sa u človeka môže vyvinúť závislosť – je určite zaujímavé preskúmať, ako môže byť vzrušenie z hry spojené so štýlom a štruktúrou akejkoľvek hry, ktorá sa hrá.

Zdá sa, že hazardné hry bavia najmä tých, ktorí idú domov s prázdnymi vreckami. Vsadíte si na červenú alebo čiernu?

Zdroj: www.bbc.com, gamblingngo.com

žiadne príspevky na zobrazenie