Poslanci rozhodnú, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav. Pozrite si najnovšie štatistiky

Poslanci parlamentu rozhodnú o tom, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav. Do rozpravy k tomuto bodu 24. schôdze sa ústne prihlásilo osem poslancov a dvaja za poslanecké kluby. V stredu sa bude rokovať do 19.00, vo štvrtok opäť od 10.00 a hlasovanie by malo byť na programe o 11.00.

Legitímny a nevyhnutný krok

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) predpokladá, že poslanci za hnutie Sme rodina, ktorí nemusia byť v karanténe, podporia predĺženie núdzového stavu. Povedal to v stredu počas rokovania vlády.

Viac o téme: Koronavírus

Predĺženie núdzového stavu podporia aj poslanci za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Na stredajšej tlačovej konferencii to povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Doplnila, že sa v klube stotožňujú s názorom, že pandemická situácia je kritická. Parlament má na dnešnej 24. schôdzi odsúhlasiť vládou schválené predĺženie núdzového stavu.

„Súhlasíme s vládou, že opätovné predĺženie núdzového stavu je legitímnym a nevyhnutným krokom,” uviedla Zemanová. Poslanecký klub SaS podľa nej žiadal o doplnenie informácií k núdzovému stavu a ministerstvá ich doplnili. „Ministerstvo spravodlivosti zverejnilo materiál a doručilo ho do národnej rady. Tým boli schválené aj podmienky poslaneckého klubu SaS,“ dodala.

Najnovšia štatistika

Najvyšší prírastok ochorených na koronavírus bol 30. decembra, kedy bolo zistených 6515 nakazených. Vo februári bol najvyšší údaj práve z utorka 23. februára, kedy pribudlo 3547 nakazených osôb

Graf má stále rastúcu krivku. Celkový počet úmrtí do 23. februára je 6775.

Zdroj: korona.gov.sk

Informačná a argumentačná fáza

Podľa mienky Ministerstva spravodlivosti SR vláda uviedla, prečo považuje opätovné predĺženie núdzového stavu za legálne, legitímne a nevyhnutné.

Ministri na stredajšom rokovaní schválili materiál, ktorého úlohou je doplniť informačnú a argumentačnú bázu k návrhu vlády SR na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR s opakovaným predĺžením núdzového stavu.

Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy tento krok musia ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia.

Ministri na svojom rokovaní vo štvrtok 18. februára schválili návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu NR SR s opakovaným predĺžením núdzového stavu.

Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci rozhodnú, či sa na Slovensku predĺži núdzový stav. SaS a Sme rodina návrh podporia (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.