Premiér Heger trvá na svojom výroku o Žilinkovi, šéfa prokuratúry vyzval na prehodnotenie postoja k paragrafu 363

6.2.2022 (Webnoviny.sk) – Tvrdenie, že opoziční politici využívajú generálneho prokurátora Maroša Žilinku ako štít v bezohľadnom politickom boji s cieľom pokračovať v deštrukcii právneho štátu, je opreté o fakty. Konštatuje to predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) vo svojej odpovedi na otvorený list Žilinku.

Ten už skôr Hegerovi adresoval list, v ktorom tvrdenia premiéra, že je „štítom v rukách opozície” odmietol.

Heger chce systémové riešenia

Heger vo svojom liste zdôraznil, že netvrdí, že sa generálny prokurátor v zápase vedenom opozíciou osobne angažuje a chce zároveň aj veriť, že Žilinkovi je jeho zapájanie do politiky zo strany opozičných politikov nepríjemné.

„V takom prípade by však veci určite prospelo, keby ste to dali aj verejne najavo a vyzvali ich, aby sa Vašou osobou nezaštiťovali,” povedal premiér.

Predseda vlády zároveň vyjadril „eminentný záujem” riešiť systémové nedostatky vo výkone orgánov činných v trestnom konaní.

„V tejto súvislosti by som Vás chcel požiadať o prehodnotenie Vášho postoja k spornému paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby sme spoločne našli také riešenie tohto problému, ktoré prispeje k posilneniu právnych istôt občanov na Slovensku,” dodal Heger.

Žilinka sa obáva o povesť prokuratúry

Žilinka v liste z 1. februára zdôraznil, že výroky predsedu vlády Eduarda Hegera o generálnom prokurátorovi ako „štíte v rukách opozície” môžu narušiť dôveru verejnosti nielen v osobu šéfa prokuratúry, ale aj všetkých prokurátorov a v konečnom dôsledku aj poškodiť povesť prokuratúry ako univerzálneho orgánu ochrany práva.

Zároveň odmietol, aby bola prokuratúra prostredníctvom vyhlásení politikov zaťahovaná do politického boja a boli dehonestované práva prokurátorov.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Paragraf 363 Trestného poriadku, Premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Heger trvá na svojom výroku o Žilinkovi, šéfa prokuratúry vyzval na prehodnotenie postoja k paragrafu 363 © SITA Všetky práva vyhradené.