Prezident Kiska podpísal dodatok k dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v pondelok 13. mája podpísal Dodatkový protokol k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu. Informoval o tom Martin Lipták z Kancelárie prezidenta.

Fenomén cudzích bojovníkov

Tento dokument, ktorý predložilo ministerstvo spravodlivosti, schválila vláda ešte vlani v novembri. Dodatkový protokol je záväzným dokumentom Rady Európy, ktorý má za cieľ doplniť už jestvujúci dohovor.

Dôvodom prijatia je prijatie ustanovenia týkajúceho sa trestnosti viacerých trestných činov, ktoré súvisia s fenoménom cudzích bojovníkov a páchania teroristických trestných činov. Až do súčasnosti sa obdobný trestný čin spojený s terorizmom na území Slovenskej republiky nestal.

Cestovanie na účel terorizmu

Účelom tohto protokolu je doplniť ustanovenia Dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu, otvorenému na podpis vo Varšave 16. mája 2005, pokiaľ ide o trestnosť činov najmä v prípade účasti v organizácii alebo skupine na účel terorizmu či organizovanie alebo iné napomáhanie cestovania do zahraničia na účel terorizmu.

Tým sa zvyšuje snaha strán pri predchádzaní terorizmu a jeho negatívnych účinkov na plné uplatňovanie ľudských práv, najmä práva na život prostriedkami prijatými na národnej úrovni a prostredníctvom medzinárodnej spolupráce, s náležitým ohľadom na existujúce platné mnohostranné alebo dvojstranné zmluvy alebo dohody medzi zmluvnými stranami.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, Rada Európy, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska podpísal dodatok k dohovoru Rady Európy o predchádzaní terorizmu © SITA Všetky práva vyhradené.