Prezident Trump schválil útok na Irán, operáciu po jej začatí odvolal

WASHINGTON 21. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vo štvrtok schválil odvetné vojenské útoky proti Iránu, nakoniec však zmenil názor.

Útoky proti cieľom

Napísal to denník New York Times citujúci vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu. Podľa nemenovaného zdroja mali byť útoky namierené proti „niekoľkým“ cieľom.

Operácia bola údajne už „v prvotných štádiách“, keď si to Trump rozmyslel. Malo ísť o odvetu za zostrelenie amerického špionážneho dronu zo strany Iránu. Stalo sa tak v čase eskalujúceho napätia medzi oboma krajinami.

Zostrelenie dronu

Iránske revolučné gardy tvrdia, že americký vojenský dron zostrelili vo štvrtok ráno vo svojom vlastnom vzdušnom priestore. Americká armáda naopak uvádza, že ho zostrelili v medzinárodnom vzdušnom priestore neďaleko Hormuzského prielivu a šlo podľa nej o „nevyprovokovaný útok“.

Viacerí americkí politici sa v posledných dňoch nechali počuť, že v súvislosti s Iránom nie je zo strany USA vylúčená žiadna možnosť. Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi sa dramaticky vyostrili po útokoch na ropné tankery, ktoré v posledných týždňoch zaznamenali v Ománskom zálive.

Viac k témam: americký prezident, Irán
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Trump schválil útok na Irán, operáciu po jej začatí odvolal © SITA Všetky práva vyhradené.