Prezident Zelenskyj vyzval Putina na rokovanie o riešeniach krízy, chce mierové urovnanie

19.2.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident uviedol, že miesto rozhovorov môže určiť Rusko. „Ukrajina bude používať iba diplomaciu s cieľom mierového urovnania,” konštatoval Zelenskyj. Z Kremľa hneď neprišla nijaká odpoveď.

Na rokovania ukrajinský prezident vyzval niekoľko hodín po tom, ako lídri proruských separatistov v sobotu prikázali úplnú mobilizáciu a západní lídri čoraz vážnejšie varujú, že bezprostredne hrozí ruská invázia. Nemecko a Rakúsko odporučili svojim občanom, aby opustili Ukrajinu. Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa zrušila lety do Kyjeva a Odesy.

Rusko v sobotu uviedlo, že najmenej dva delostrelecké granáty vystrelené z tej časti východnej Ukrajiny, ktorá je pod kontrolou kyjevskej vlády, dopadli na ruské územie. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba toto tvrdenie odmietol ako „falošnú správu”. Naopak, ukrajinská armáda vyhlásila, že v sobotu zomreli dvaja jej vojaci pri streľbe z územia povstalcov.

Viac k témam: Bezpečnostná kríza, Bezpečnostná politika
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Zelenskyj vyzval Putina na rokovanie o riešeniach krízy, chce mierové urovnanie © SITA Všetky práva vyhradené.