Prezident Zeman odvolal českého ministra kultúry Staňka, jeho náhradníka zatiaľ nevymenoval

29.7.2019 (Webnoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman odvolal k 31. júlu ministra kultúry Antonína Staňka. Stalo sa tak po návrhu premiéra Andreja Babiša, ktorý ho predložil na základe požiadavky koaličnej Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD).

Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz citujúc prezidentovho hovorcu Jiřího Ovčáčka, ktorý odvolanie oznámil na sociálnych sieťach.

Zeman podľa Ovčáčka exministrovi poďakoval za jeho prácu, „hlavne o starostlivosť o záchranu kultúrnych pamiatok a za odhalenie zneužívania verejných prostriedkov v rezorte ministerstva kultúry“.

Ako ďalej uviedol, prezident očakáva starostlivé prešetrenie dvoch trestných oznámení, ktoré Staněk ako minister podal na bývalého šéfa Národnej galérie Jiřího Fajta a exšéfa Múzea umenia Olomouc Michala Soukupa.

ČSSD navrhla, aby sa ministrom kultúry stal Michal Šmarda. Toho sa však prezident zatiaľ zdráha vymenovať. Po poslednom rokovaní s Babišom povedal, že sa rozhodne do polovice augusta. Výmenou Staňka za Šmardu ČSSD podmieňuje to, či zostane vo vláde s Babišovým hnutím ANO.

Viac k témam: ČSSD Česká strana sociálně demokratická
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Zeman odvolal českého ministra kultúry Staňka, jeho náhradníka zatiaľ nevymenoval © SITA Všetky práva vyhradené.